Birleşik Krallık firmaları enflasyon endişeleri arasında son dokuz ayın en güçlü büyümesini kaydetti

İngiliz işletmeleri Şubat ayında bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana en güçlü büyümesini kaydederek kısa süreli bir resesyondan çıkılabileceğinin sinyalini verdi. Ancak ekonomik faaliyetlerdeki artış, yakın zamanda yapılan bir anketin de ortaya koyduğu gibi, İngiltere Merkez Bankası’nın ihtiyatlı duruşunu sürdürmesi muhtemel olan artan enflasyonist baskılarla birlikte geliyor.

İngiltere’de hem hizmet hem de imalat sektörlerinden gelen verileri içeren S&P Global bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak ayındaki 53.0 seviyesinden Şubat ayında hafif bir artış göstererek 53.0’a yükseldi. Bu endeks ekonomik sağlığın bir ölçüsü olup 50’nin üzerindeki değerler genişlemeye işaret etmektedir.

Genel bileşik PMI yükselirken, Şubat ayında sadece hizmet sektörü için nihai PMI rakamı, Ocak ayındaki 53.8’e kıyasla 53.8 ile bir önceki aya göre biraz daha düşüktü. Bu aynı zamanda Şubat ayı için 53,8 olarak belirlenen ilk tahminin de bir miktar altında kaldı. Düşüşe rağmen, geçen yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek ikinci değer olarak kaydedildi.

Anket ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’nın olası faiz indirimlerine ilişkin müşteri iyimserliğinin de etkisiyle, hizmet firmalarının sipariş defterlerinin geçen yılın Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde genişlediğini gösterdi.

Öte yandan anket, girdi fiyatlarının bir önceki yılın Ağustos ayından bu yana en hızlı şekilde yükselmesi ve şirketlerin uyguladığı fiyatların aynı yılın Temmuz ayından bu yana en hızlı oranlardan birinde artması gibi zorlukların da altını çizdi. İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, pandemiden bu yana ilk kez bir faiz indiriminin ufukta göründüğünü belirtirken, başta güçlü ücret artışı olmak üzere süregelen enflasyonist baskıların hafiflemeye başladığına dair işaretler de bekliyorlar.

Bu ekonomik göstergeler, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın Çarşamba günü yapacağı bütçe açıklamasında ekonomiyi canlandırmayı ve Başbakan Rishi Sunak’ın bu yılki seçim beklentilerini desteklemeyi amaçlayan yeni önlemlerin açıklanmasından hemen önce geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.