Biden yönetimi federal arazide sondaj ücretlerini artırdı

Getirileri arttırmayı ve çevresel kaygıları ele almayı amaçlayan önemli bir politika değişikliğiyle Biden yönetimi bugün federal topraklarda sondaj yapan petrol ve gaz şirketlerinin ücretlerini arttıracak bir dizi reform açıkladı. Bu reformlar, federal petrol ve gaz gelişiminin kamu için daha faydalı olmasını sağlama çabasının bir parçasıdır.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Arazi Yönetimi Bürosu (BLM), terk edilmiş petrol ve gaz kuyularının kapatılmasını finanse etmek için kullanılacak olan daha yüksek teminat oranları getirmiştir. Ayrıca, şirketler yakıtların çıkarılması için artan kira kiraları, asgari açık artırma teklifleri ve telif hakkı oranlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Yeni politika ayrıca yaban hayatı ve kültürel değerler açısından hassas olan bölgelerde sondaj yapılmasını kısıtlamaya yönelik tedbirleri de uygulamaya koyuyor.

İçişleri Bakanı Deb Haaland, bu reformların federal petrol ve gaz kiralama programında on yıllardır yapılan en önemli değişiklikleri temsil ettiğini belirtti. Değişikliklerin savurgan spekülasyonları azaltacağını, kamu getirilerini arttıracağını ve vergi mükelleflerini çevre temizliğiyle ilgili maliyetlerden koruyacağını vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin petrol ve gaz üretiminin yaklaşık %10’u federal topraklardan sağlanmaktadır. Yine de Amerikan Petrol Enstitüsü, artan maliyetlerin ABD’nin yabancı petrol kaynaklarına daha fazla bağımlı olmasına yol açabileceğine dair endişelerini dile getirmiştir.

Reformlar, değişikliklerin spekülasyonu azaltacağına ve şirketlerin eski kuyuları temizlemekten sorumlu tutulmasını sağlayacağına inanan çeşitli çevre ve vergi mükellefi gruplarından onay aldı. Bununla birlikte, Friends of the Earth, reformları kamu arazilerinde yakıt çıkarmanın iklim üzerindeki etkisini ele almadığı için eleştirdi.

2019 yılında yapılan bir hükümet analizine göre, mevcut teminat seviyeleri gelecekteki temizlikleri karşılamak için yetersizdi. Yeni kuralların bir parçası olarak, asgari kira tahvilleri, 1960’tan bu yana güncellenmeyen bir rakam olan önceki 10.000 $’dan 150.000 $’a önemli bir artış görecek.

Royalty oranları da %12.5’ten %16.67’ye yükselecek ve petrol ve gaz ihalelerinde minimum teklif dönüm başına 2 dolardan 10 dolara çıkacak. 10 yıllık bir kiralama için kira oranları ilk iki yıl için iki katına çıkarak dönüm başına 3 dolara yükselecek ve daha sonraki yıllarda dönüm başına 15 dolara çıkacak ve on yıl sonra enflasyona göre ayarlamalar yapılabilecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.