Benzine büyük zam

Investing.com – Benzine bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1,79 TL zam gelmesi bekleniyor.

Motorin rekor fiyata ulaştı

Benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan değişiklikler, vatandaşların dikkatini çekmeye devam ediyor. Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisiyle, akaryakıt fiyatlarına bir zam daha yapılmaya hazırlanıyor.

Beklenen zamla birlikte benzinin litre fiyatında bu gece yarısından itibaren 1,79 lira artış öngörülüyor. Daha önceki zamda motorine yapılan 2,56 liralık artışın ardından, motorin litre fiyatı 45 lirayı aşarak rekor seviyeye ulaşmıştı.

İstanbul’da motorinin ortalama litre fiyatı 44,35 liradan, Ankara’da 45,13 liradan ve İzmir’de ise 45,35 liradan satışa sunuluyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre ise İstanbul’da benzinin litresi ortalama 39,42 lira, motorinin litresi ise 44,35 lira olarak belirlenmiş durumda.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında ise Gümrüksüz Rafineri Fiyatı baz alınıyor. Bu fiyat, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru üzerinden belirleniyor. ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanıyor. Bu süreçte belirli bir fiyat değişim farkı dikkate alınarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.