Batı Avustralya nikel sektörüne royalti kesintileriyle yardım ediyor

Nikel endüstrisini desteklemek amacıyla Batı Avustralya hükümeti, nikel üreticileri için bir telif ücreti indirimi programı açıkladı. Bu girişim, eyaletin batarya mineralleri işleme merkezi olarak konumunu güçlendirmek ve sektördeki yerel istihdamı desteklemek için daha geniş bir stratejinin bir parçası olarak geliyor.

Başbakan Roger Cook Cumartesi günü yaptığı açıklamada eyaletin nikel üreticileri için bir mali yardım programı uygulayacağını ve nikel fiyatları ton başına 20.000 $’ın altına düştüğünde 18 aylık bir süre için yüzde 50 telif ücreti iadesi sunacağını açıkladı. İndirim, takip eden 24 ay içinde geri ödenmek üzere tasarlanmıştır.

Bu duyuru, Cuma günü nikelin “kritik mineral” olarak sınıflandırılmasının ardından geldi ve bu da nikel üreticilerinin Avustralya’nın 2,6 milyar dolarlık Kritik Mineraller Tesisi’nden yararlanmasına olanak sağladı. Bu tesis, kritik maden projelerinin geliştirilmesini desteklemek için düşük faizli krediler ve hibeler sağlamaktadır.

Telif hakkı kolaylığı sağlama kararı, Endonezya’dan gelen arzın artması nedeniyle geçtiğimiz yıl %40 oranında fiyat düşüşü yaşayan Avustralya nikel sektörünün karşılaştığı zorluklara bir yanıt niteliği taşıyor. Fiyat düşüşü, analistlerin bu piyasa koşulları ışığında nikel stratejisini yeniden değerlendirmesi gerekebileceğini öne sürdüğü küresel madencilik devi BHP Group (NYSE:BHP) dahil olmak üzere nikel üreticileri üzerinde önemli işten çıkarmalara ve mali baskıya yol açtı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.