Codelco büyük yeraltı dönüşümünde aksaklıklarla karşı karşıya

Şili’nin devlete ait bakır madeni şirketi Codelco, dünyanın en büyük açık ocak bakır madeni olan Chuquicamata’yı yeraltı işletmesine dönüştürmeye çalışırken önemli zorluklarla boğuşuyor.

5 milyar dolarlık Chuquicamata Subterranea (PMCHS) projesi, makine arızaları, konveyör bantlarının durması ve çökmelere yol açan inşaat hataları gibi bir dizi sorunla karşı karşıya. Bu sorunlar, dört yıldır çalışmayan iki büyük elektromıknatısın arızalanmasıyla daha da artmıştır.

Codelco Yönetim Kurulu Başkanı Maximo Pacheco, geçmişteki hataları ve COVID-19 salgını sırasında bakım yapılmamasını katkıda bulunan faktörler olarak göstererek zorlukları kabul etti. Sonuç olarak şirketin üretimi zarar gördü ve PMCHS 2023’ün ilk dokuz ayında sadece 178.000 metrik ton bakır üretti; bu da beklenen 385.000 metrik tondan önemli bir eksiklik.

Codelco’nun madenlerinin ömrünü uzatmak için tasarladığı yapısal projeler girişiminin bir parçası olan proje, gecikmeler ve güvenlik endişeleriyle gölgelendi. Şili’nin Sernageomin madencilik düzenleyicisine göre, 2021’den bu yana madencilik devi 29 kez yaptırıma uğradı ve yedi ölümcül kaza yaşadı. Bu kazaların çoğu rutin operasyonlardan ziyade proje inşaatı sırasında meydana geldi.

Codelco’nun toplam üretimi 2021’deki 1,62 milyon tondan 2022’de 1,325 milyon tona düştü. Ancak şirket, diğer projeler ilerledikçe ve Ministro Hales madeni 2022’deki toprak kaymasının ardından toparlandıkça 2024’te üretimde bir toparlanma yaşanacağı konusunda iyimser.

Codelco 18 Ocak’ta PMCHS’ye 720 milyon dolarlık ek yatırım yapılacağını ve projenin 2025 yılında tamamlanmasının beklendiğini duyurdu. Pacheco, bakımı iyileştirmeyi ve sıkı izleme süreçleri uygulamayı taahhüt etti.

Çalışanlar, El Teniente madeninden bir ekibin Chuquicamata’nın farklı jeolojik koşullarına uygun şekilde ayarlanmadan PMCHS’ye transfer edilmesi gibi yönetim sorunlarına işaret ettiler. Bu durum bakımın ihmal edilmesine ve yedek parça sıkıntısına yol açarak operasyonun sık sık durmasına neden oldu.

Daha önce açıklanmayan bir hükümet düzenleyici raporu, 2023 yılında ciddi bir tünel çökmesini, daha az ve daha zayıf inşaat demiri kullanılması ve çelik çerçevelerin dengesiz istinat duvarlarıyla değiştirilmesi de dahil olmak üzere yetkisiz inşaat değişikliklerine bağladı.

Codelco’nun mega projeleri toplu olarak gecikmeler, maliyet aşımları ve operasyonel sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu projelerden bir diğeri olan El Teniente’nin genişletilmesi, tünel inşaatı sırasında sismik olaylarla karşılaşmış, çökmelere ve işçi yaralanmalarına yol açmıştır.

Bu aksaklıklara rağmen, Mart 2022’de görevi devralan Pacheco, birden fazla mega projenin eşzamanlı olarak yürütülmesine kendi görev süresinden önce karar verildiğini ve kendisinin ardışık bir yaklaşımı tercih edeceğini belirtti. Codelco’nun sorunların nedenlerini araştırmak ve tahkimat sistemlerini iyileştirmeye yönelik tedbirleri incelemek üzere yıl sonuna kadar bir rapor yayınlaması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.