Andrea Nahles: Göçmenlere giderek daha fazla ihtiyaç var

Nürnberg’deki Federal İstihdam Ajansı CEO’su Andrea Nahles, 2023 yılında Almanya’da işe girenlerin en büyük grubunun Avrupa Birliği dışından gelen çalışanlar olduğunu söyledi. Ajans halihazırda 700 bine yakın pozisyonun boş olduğunu da açıkladı.

Haziran 2022’den Haziran 2023’e kadar yalnızca Ukrayna’dan toplam 53 bin kişi Almanya’da sosyal güvenlik primine tabi olarak işe başladı. Aynı dönemde Hindistan’dan 24 bin kişi vardı.

Nahles, “Tahminlerimize göre bu gelecekte artacak” diye ekledi.

Halihazırda Almanya’d yaşayan ve şu anda bir işi olmayanlar için arama daha da zorlaşıyor. Romanya, Bulgaristan ve Polonya gibi AB üyesi ülkelerden Almanya’ya giderek daha az insan gitti. Hal böyle olunca ülkelerin artık demografik sorunları baş gösterdi.

İSTİHDAM POLİTİKASI

Olaf Scholz, Berlin’deki Federal Meclis’te bütçeyle ilgili genel bir tartışmada, “Almanya, tarihte şimdiye kadar kaydettiğimiz en yüksek istihdam seviyesine sahip” dedi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD) de çalışan sayısının ve boş pozisyonların çokluğu nedeniyle iyimserdi. Ancak Hubertus Heil “Bu, işgücü piyasasına göçe ne kadar bağımlı olduğumuzu açıkça gösteriyor.” dedi.

İstihdamdaki geçen yılın aynı ayına göre 217 bin artış, yalnızca diğer AB ülkeleri ve üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara bağlanabilir.

İŞSİZ SAYISI MEVSİMSEL OLARAK ARTTI

Ocak ayında Alman işgücü piyasasında pek bir gelişme olmadı. İşsiz sayısı diğer sezonlar gibi 2 milyon 805 milyona yükseldi. Federal Ajansın açıkladığı gibi, bu rakam Aralık 2023’e göre 169 bin geçen yılın Ocak ayına göre ise 189 bin daha fazla. İşsizlik oranı 0,4 puan artarak yüzde 6,1’e yükseldi. Federal Ajans, Ocak ayı istatistikleri için ayın 15’ine kadar mevcut olan verileri kullandı.

Nahles, “Yıl başında işsizlikteki yıllık artış bu yıl daha düşük. İstihdam ve işgücü talebi de tutarlı, dolayısıyla devam eden ekonomik zayıflığa rağmen işgücü piyasası yılın başında istikrarlı” dedi.

İŞSİZLERİN YENİ BİR İŞ BULMA ŞANSI AZALIYOR

İşgücü piyasasının büyük ölçüde göçmenlere bağımlı olmasına ve uzun süredir işsiz olanların sayısının hâlâ pandemi yıllarına göre neredeyse bir milyon (960.000) gibi önemli ölçüde yüksek olmasına rağmen, işsizlerin yeni bir iş bulma şansı azalıyor. Federal Ajansa göre ocak ayında 699 bin işin açık olduğu bildirildi.

Eğitim pazarındaki durum zor olmaya devam ediyor. Şirketlerin sunduğu birçok çıraklık eğitimi doldurulamamakta. Verilen bilgiye göre, Ekim 2023’ten Ocak 2024’e kadar olan yerleştirme sonrası dönemde, bir önceki yıla göre eğitim arayan genç sayısı 64.000 daha fazlaydı. Bu, şirketlerdeki 85.000 kayıtlı eğitim pozisyonuyla karşılaştırılıyor; bu da bir önceki yıla göre neredeyse 4.000 daha fazla.

BA’ya göre Ocak 2024’te 28.000 başvuru hâlâ mevcut değildi ve 18.000 kişi de alternatif olmasına rağmen hâlâ eğitim pozisyonu arıyordu. Aynı zamanda 18.000 eğitim pozisyonu hâlâ doldurulmadı.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.