Altın, ABD TÜFE verisi öncesi hafif yükselişte

Investing.com – Altın, son günlerde ABD ekonomisine yönelik verilerin güçlü gelmesi, uzun vadeli ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ivmesi ve dolar endeksinin güçlü konumuna bağlı olarak baskı altında kaldı. Bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD TÜFE verisi ise kıymetli metalin fiyatlanmasında etkisi olabilir. 

Ons altın, haftaya düşüş eğilimini koruyarak başladıktan sonra 2.020 doların altına kaydı. Bugün ise yarım puana yakın kısmi bir yükseliş gören altın, veri öncesi 2.030 dolara kadar yükseldi. ABD enflasyon verilerinin Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerini destekleyecek şekilde açıklanması altın piyasasında bir rahatlamaya neden olarak fiyatın yukarı hareketinin devamını sağlayabilir. 

Bunun yanında Fed üyelerinin faiz indirimine temkinli yaklaşması ve acele bir karardan kaçınma istekleri altını da baskı altında tutarken 2024’ün ilk ayında zayıf bir performans göstermesine neden oldu. Ancak altın fiyatındaki geri çekilmenin 2.000 doların üzerinde desteklenmesi bir fiyat sıkışmasına neden oldu ve mevcut görünüme göre orta vadeli yükseliş beklentisinin geçerliliğini koruduğundan bahsedilebilir. 

Dolar endeksi ise TÜFE verisi öncesi sakin seyrini sürdürürken 7 Şubat’tan bu yana 104 – 104,15 dar bandında yatay kalmaya devam ediyor. Verinin açıklanmasının ardından sakin seyrin yerini volatiliteye bırakması beklentiler dahilinde.

ABD TÜFE verisine yönelik beklenti ise yıllık bazda %2,9 olması yönünde. ABD’de enflasyonun hizmet kalemleri öncülüğünde gerilemesi bekleniyor. Manşet enflasyonda düşüş beklentisine karşılık gıda ve enerji kalemleri hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyonda yıllık %3,9’dan %3,7’ye doğru sınırlı geri çekilme beklentisi bulunuyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.