Almanya’da iş dünyasının morali Şubat ayında iyileşti, ekonomide istikrar görülüyor

Ifo enstitüsü Cuma günü yayınladığı son ankette, Şubat ayı için Alman iş dünyası duyarlılığında bir iyileşme olduğunu bildirdi. Alman işletmelerinin moralini ölçen iş ortamı endeksi, analistlerin tahminlerine paralel olarak 85,5’e ulaştı.

Duyarlılıktaki hafif yükseliş, işletmeler arasındaki daha az kötümser beklentilere bağlanıyor. Genel iklim endeksinin bir bileşeni olan beklentiler endeksi bir önceki ay 83.5’ten 84.1’e yükselerek 84.0 olan tahmin rakamına yakın bir değer aldı.

Ifo Başkanı Clemens Fuest bulguları yorumlayarak “Alman ekonomisi düşük bir seviyede istikrar kazanıyor” dedi. Bu yorum, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin 2023 yılında %0,3’lük bir daralma yaşayarak dünya genelinde en kötü performans gösteren büyük ekonomi konumuna gelmesiyle birlikte geldi.

Ayrıca, Almanya’nın bir önceki yılın son çeyreğindeki %0.3’lük daralmanın ardından bu yılın ilk çeyreğinde bir başka teknik durgunlukla karşı karşıya kalması bekleniyor. Bu bilgi Cuma günü federal istatistik ofisi tarafından teyit edilerek ilk tahmin güçlendirildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.