ABD’nin Avrupa’daki nükleer başlıklı bombalarının bulunduğu 12 noktadan 3’ü Türkiye’de

talya, Belçika, Almanya, Hollanda. Bunlar halihazırda Amerikan nükleer savaş başlıklarına ev sahipliği yapan ülkeler. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana yeniden güç kazanan ve bazı komşu NATO ülkelerini de tehdit eden Soğuk Savaş’la bağlantılı stratejik bir seçim.

İtalya’da yayın yapan “Il messaggero” sitesinde çıkan habere göre NATO’nun Türkiye’de, resmi olarak Asya’da olan ama yine de Avrupa ve Akdeniz’e yakın bir bölgede de bu tür savaş başlıkları var. Yunanistan’ın Araxos havaalanında 2001 yılına kadar nükleer savaş başlıkları vardı. Bugün bunlar depolanmakta ve üs acil bir durumda kullanılabilecek bir alan olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle, Lakenheath’daki İngiliz üssüne de yerleştirilmesiyle genişletilecek olan bu tür bombaların Avrupa’daki mevcudiyeti çok karmaşıktır.

Geçtiğimiz sonbaharda Politico’da yayınlanan bir makalede “ABD’nin ana nükleer bombasının daha sofistike bir versiyonunu Avrupa’daki NATO üslerine konuşlandırmayı hızlandırdığı” açıklanmıştı. Değişim süreci devam ediyor ve geliştirilmiş B61-12 yerçekimi bombasının teslimatını içeriyor.

ABD’nin 10 milyar dolarlık B61-12 Ömür Uzatma programı kapsamında, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Türkiye’deki hava üslerinde depolanan yaklaşık 100 bomba da dahil olmak üzere önceki versiyonların yerini alması amaçlanıyor. Bilindiği gibi İtalya’da Aviano (Pordenone) ve Ghedi (Brescia) üslerinde bulunmaktadırlar. Diğer örnekler: Almanya’da Buchel ve Ramstein’da, Hollanda’da Volkel’de, Belçika’da Kleine Brogel’de, Türkiye’de İncirlik’te.

B61-12, 0.3 ila 50 kiloton arasında değişen ayarlanabilir güce sahip termonükleer bombalardır. Hiroşima’ya atılan bombanın kapasitesinden üç kat daha fazla nükleer savaş başlığı içeriyorlar. Ayrıca yere nüfuz etme kabiliyetine sahipler, bu da yeraltındaki hedefleri yok etmelerini sağlıyor.

Bu bombalar, Tornado, F-15, F-16, B-2, B-21 ve F-35 gibi çeşitli avcı-bombardıman uçakları tarafından taşınabiliyor.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.