ABD’de faiz indirimi umutları artarken petrol fiyatları yükseldi

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde hafifçe yükseldi. Yavaşlayan enflasyon sayesinde Fed’in, faizleri 2024 ortasına kadar düşüreceğine dair genel piyasa iyimserliği, fiyatları destekledi.

Ancak ABD’deki rekor seviyedeki üretim ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünden (OPEC) gelen yüksek petrol arzı nedeniyle arzdaki artış işaretleri, küresel petrol piyasalarının başlangıçta beklendiği kadar sıkı olmayabileceğine işaret etti. Bundan dolayı fiyatlar, büyük ölçüde dar bir aralıkta kaldı.

Mayıs vadeli Brent petrol %0,4 artışla 82,23 dolara yükselirken WTI %0,3 artışla 77,74 dolar oldu.

Her iki kontrat da haftayı kazançla bitirmeye hazırlanıyor ancak fiyatlar, bir önceki hafta sert düşüşler yaşamıştı. Petrol fiyatları, Şubat ayında bir miktar artış kaydetmiş olsa da 2024 yılında şu ana kadar büyük ölçüde varil başına 75 ila 85 dolar arasında kaldı.

Ham petroldeki yükseliş, daha yüksek arz görünümünden dolayı sınırlı kaldı

Reuters verileri, OPEC üyelerinin Şubat ayında günlük 26,42 milyon varil (bpd) ürettiğini ve en büyük üreticiler Rusya ve Suudi Arabistan’ın arzı azaltma konusundaki kararlılıklarını sürdürmelerine rağmen bir önceki aya göre 90.000 bpd’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Hafta başında açıklanan veriler de ABD’nin petrol stoklarında beşinci hafta üst üste artış olduğunu ve üretimin, Şubat ayının sonlarına doğru 13 milyon varilin üzerindeki rekor seviyelere geri döndüğünü gösterdi.

Bu veriler, 2024’ün ilerleyen dönemlerinde petrol piyasalarının beklendiği kadar sıkı olmayacağına işaret ediyor. Öte yandan basında yer alan son , OPEC’in mevcut arz kesintisi hızını yıl sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduğunu da ortaya koydu.

Orta Doğu’daki jeopolitik huzursuzluk da İsrail-Hamas savaşında gerilimin azaldığına dair çok az işaret görülmesi nedeniyle gündemde kalmaya devam etti. ABD Başkanı Joe Biden, Ramazan ayı boyunca ateşkes çağrısında bulunsa da her iki taraftan da ateşkese dair olumlu bir sinyal gelmedi.

Faiz artışlarına rağmen talep görünümü belirsizliğini koruyor

Talep cephesinde ABD’nin faizleri düşürme ihtimaline rağmen ham petrolün görünümü de belirsizliğini koruyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi, Ocak ayında beklendiği gibi yavaşladı ve Fed’in, enflasyon soğudukça faiz oranlarını düşürmeyi düşüneceğine dair bazı umutları artırdı. Bu düşünce daha genel finans piyasalarında ay sonu rallisini tetikledi.

Ancak rakamlar, Fed’in yıllık hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ederken Merkez Bankasının bazı üyeleri, faizleri düşürmeye başlamak için acele etmedikleri konusunda uyarıda bulundu.

Olası faiz indirimlerine ABD ekonomisindeki yavaşlamanın da eşlik etmesi bekleniyor ki bu da ham petrol talebi için zayıf bir tablo çiziyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.