ABD yeni araç satışlarının Şubat ayında arz ve talep rakamlarındaki iyileşmeyle artması bekleniyor

J.D. Power ve GlobalData tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, ABD’de yeni araç satışlarının Şubat ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %1,4 oranında artması bekleniyor. Beklenen büyüme, güçlü talep ve iyileşen araç arzına bağlanırken, satışların bu ay için 1,2 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Satış hacmindeki artış, stok seviyelerindeki artış, üreticilerin daha yüksek teşvikleri ve perakendeciler için azalan kar marjları ile desteklenerek ortalama işlem fiyatlarının düşmesine yol açıyor. Alıcılar arasında elektrikli araçlara olan ilginin Aralık ayına kıyasla %25,6’ya düşerek hafif bir gerileme göstermesine rağmen, tüketicilerin yeni araçlara yönelik harcamalarının geçen yıla kıyasla 1,40 milyar dolar artarak 40,80 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Araç başına teşvik harcamalarının Şubat ayında 2.565 dolar civarında olacağı tahmin edilirken, bu rakam bir önceki yılın 1.464 dolarlık ortalamasına göre önemli bir artış anlamına geliyor.

Bu Şubat ayında yeni araçlar için ortalama işlem fiyatının 44.045 $ olması öngörülürken, bu rakam 2023 yılının aynı dönemindeki ortalama fiyattan 1.919 $ daha düşük.

InvestingPro Insights

Otomotiv sektöründe artan araç satışları ve tüketici harcamaları ortamında General Motors (GM) ilgi çekici bir yatırım profili sunuyor. GM, 45,68 milyar dolarlık piyasa değeri ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda elde ettiği 171,84 milyar dolarlık güçlü geliriyle sektörde zorlu bir varlık olarak öne çıkıyor.

Şirketin finansal sağlığı, aynı dönem için 4,53’e kadar düşen ve yakın vadeli kazanç büyümesine göre potansiyel bir değer düşüklüğüne işaret eden 5,39’luk cazip fiyat/kazanç (F/K) oranıyla vurgulanmaktadır. Bu durum, GM’nin hisse senedi fiyatının kazanç artışı beklentilerini tam olarak yansıtmayabileceğini düşündüren 0,23’lük PEG oranıyla da desteklenmektedir. Ek olarak, şirketin %11,22’lik brüt kâr marjı, potansiyel yatırımcılar için bir odak noktası olabilecek iyileştirme alanına işaret ediyor.

InvestingPro İpuçları, yönetimin agresif hisse geri alımlarının ve dört analist tarafından yapılan son yukarı yönlü kazanç revizyonlarının GM’nin gelecekteki performansına duyulan güvenin güçlü göstergeleri olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, şirketin son üç aydaki toplam %40,94’lük güçlü getirisi, otomobil piyasasındaki olumlu eğilimlerle uyumludur. GM’nin analist tahminlerine göre bu yıl da kârlılığını sürdürmesi ve sektördeki önemli bir oyuncu olma konumunu pekiştirmesi bekleniyor.

Daha derin bir analiz ve daha fazla InvestingPro İpucu arayan yatırımcılar için, InvestingPro’n un GM platformunda https://www.investing.com/pro/GM adresinden erişilebilecek 9 ipucu daha mevcut. Yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliğinde ek %10 indirim almak için PRONEWS24 kupon kodunu kullanmayı unutmayın, yatırım stratejinizi kapsamlı veriler ve içgörülerle geliştirin.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.