ABD stoklarında büyük artış sinyalleri petrol fiyatlarını olumsuz etkiledi

Investing.com – Endüstri verilerinin ABD ham petrol stoklarında ekstrem bir artışa işaret etmesinin ardından petrol fiyatları Asya ticaretinde düşerken piyasalar, aynı zamanda Fed’in erken faiz indirimlerine ilişkin beklentileri daha da azaltan, beklentilerden yüksek bir enflasyon okumasıyla sarsıldı.

Yine de Orta Doğu ve Rusya’da devam eden jeopolitik gerilimler, ham petroldeki daha büyük düşüşleri engellerken yerel rafinerilerin bakım için kapalı kalması nedeniyle ABD akaryakıt arzı da sıkışık kaldı.

İran medyası Borujen’deki önemli bir gaz boru hattında patlama ve yangın meydana geldiğini bildirdi ancak patlamanın nedeni belirsizliğini koruyor.

İsrail’in Hamas’ın ateşkes önerisini reddetmesi ve Ukrayna’nın Rusya’nın önemli bazı akaryakıt ihracat terminallerine saldırı başlatmasının ardından petrol fiyatları, son iki hafta içinde güçlü bir yükselişin ardından bir miktar kâr alımı bekliyordu.

Nisan ayında vadesi dolacak olan Brent petrol kontratı %0,5 düşüşle 82,36 dolara gerilerken WTI %0,5 düşüşle 77,20 dolara indi. Her iki kontrat da iki haftanın en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Doların gücü de petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı. Dolar, ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Ocak ayında yapışkan kaldığını gösteren verilerin ardından üç ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Yapışkan enflasyon, Fed’e faizleri daha uzun süre yüksek tutması için sebep sunuyor. Bu eğilimin, önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyeti engellemesi ve potansiyel olarak petrol talebini azaltması bekleniyor.

Yine de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dün yayımladığı aylık raporunda, küresel ham petrol talebine ilişkin görünümünü değiştirmedi. Ancak rapor, aynı zamanda sadece bazı üyelerinin yeni üretim kesintilerine tamamen bağlı olduğunu göstererek petrol arzının önümüzdeki aylarda beklenenden daha az sıkışık olacağına işaret etti.

Uluslararası Enerji Ajansının da bu hafta aylık raporunu paylaşması bekleniyor.

API’ye göre ABD’de stoklar artıyor ancak yakıt arzı sıkışıklığını koruyor

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre ABD’de ham petrol stokları, 9 Şubat haftasında 8,5 milyon varil artarak 2,6 milyon varillik artış tahminlerinin çok üzerinde bir artış gösterdi.

Stoklardaki artış potansiyeli, ABD petrol üretiminin Şubat ayının başlarında 13 milyon varilin üzerine çıkarak rekor seviyelere ulaşması ve soğuk hava dalgasının üretim üzerindeki etkisinin azalmaya başlamasıyla ortaya çıktı.

Ancak ABD akaryakıt ve damıtılmış ürün arzı, rafineri kapanışları nedeniyle kısıtlı kalmaya devam etti. Benzin stokları 7,2 milyon varil azalırken distile ürün stokları 4 milyon varil düştü.

API verileri, genellikle hükümetin stok verilerinde de benzer bir eğilimin habercisidir. Bu veriler de bugün açıklanacak.

Ancak toplam stoklardaki büyük artış, muhtemelen ABD üretiminin geçen hafta güçlü kaldığını gösteriyor. ABD’nin yüksek üretimi, piyasaları iyi bir şekilde beslemesi nedeniyle OPEC’in küresel arzı sıkılaştırma girişimlerine rağmen petrol fiyatları için bir sorun kaynağı olmuştur.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.