ABD Rusya’dan yeni metal ithalatını yasaklayarak ihracat gelirlerini vurdu

Amerika Birleşik Devletleri önemli bir adım atarak, metal ticareti yapan borsaların Rusya menşeli yeni alüminyum, bakır ve nikel kabul etmesini yasaklarken, bu metallerin ülkeye ithalatını da durdurdu. Hazine Bakanlığı, Rusya’nın bu emtialardan elde ettiği ihracat gelirlerini baltalamak üzere tasarlanan bu tedbiri bugün açıkladı.

Bu adım, Washington’un Ukrayna’da devam eden ve çok sayıda insan kaybına ve çeşitli şehirlerde yaygın yıkıma yol açan askeri eylemleri nedeniyle Moskova’yı cezalandırmaya yönelik daha geniş kapsamlı çabalarının bir parçasıdır. Rusya’nın alüminyum, bakır ve nikelde önemli bir küresel tedarikçi olduğu düşünüldüğünde, bu kararın metal piyasaları açısından önemli sonuçları olabilir.

Hazine Bakanlığı, bu eylemin Londra Metal Borsası (LME) ve Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) söz konusu metallerin yeni Rus üretimini kabul etmesini engelleyeceğini belirtti. Bakanlık, metal borsalarının endüstriyel metallerin küresel ticaretinde oynadığı önemli rolü vurguladı.

LME’den alınan veriler, Mart ayı itibariyle kayıtlı depolarındaki alüminyum stoklarının %91’lik bir oranla çoğunluğunun Rusya menşeli olduğunu ve bu rakamın bir önceki aya göre sabit kaldığını göstermektedir. LME stoklarındaki Rus metallerinin varlığı, 2022’de Ukrayna’nın işgalinin başlamasından bu yana Rus metalinden uzak duran rakip üreticiler ve bazı Batılı tüketiciler için bir endişe kaynağı olmuştur.

Buna ek olarak, LME stoklarındaki Rus menşeli bakır oranı Şubat ayındaki %52 seviyesinden Mart ayında %62’ye yükseldi. Benzer şekilde, Rus nikelinin payı da bir önceki ay %35 iken Mart ayında hafif bir artışla %36’ya yükseldi.

Hazine Bakanlığı’nın bugün attığı adımlar, Ukrayna’daki askeri eylemlerine karşılık olarak Rusya’nın ekonomik kapasitesini azaltmayı amaçlayan bir dizi yaptırım ve yasaklamanın bir parçası.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.