Fitch: “Para politikası, büyük ekonomiler arasında farklılaşıyor”

Fitch Ratings’e göre 2022 ve 2023’te alışılmadık şekilde senkronize olan küresel faiz artışları döneminin ardından para politikasındaki hareketlerin yönü, büyük ekonomiler arasında farklılaşıyor.

İsviçre Merkez Bankasının (SNB), faiz indirim döngüsüne giren ilk büyük gelişmiş piyasa merkez bankası olduğunu belirten Fitch, bu arada, iki gelişmekte olan piyasa merkez bankası (Banxico ve Brezilya Merkez Bankası), enflasyonist baskıların azalmaya devam etmesi nedeniyle 1Ç24’te faiz oranlarını düşürdüklerini de belirtti.

SNB, Mart ayında politika faizini 25bp düşürerek %1,50’ye indirdi ve politika faizinin negatif bölgeye çekildiği Aralık 2014’ten bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. Aynı zamanda Meksika Merkez Bankası da Şubat 2021’den bu yana ilk kez hedef faiz oranını 25bp düşürerek %11’e çekti. Böylece politika gevşeme döngüsüne Ağustos 2023’te başlayan ve Selic hedef faizini Şubat ve Mart aylarında olmak üzere 1Ç24’te iki kez toplam 100 baz puan indirerek %10,75’e çeken Brezilya Merkez Bankasına katılmış oldu.

Buna karşın Asya’da iki merkez bankası (Japonya ve Endonezya), yakın zamanda politika faizlerini yükseltti. Japonya Merkez Bankası, Mart ayında politika faizini negatif bölgeden çıkardı ve şimdi enflasyonun daha sürdürülebilir hale gelmesi nedeniyle %0,0-%0,1 aralığını hedefliyor.

Endonezya Merkez Bankası, Nisan ayında gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak %6,25’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyon görünümünün kötüleşmesi ve liranın değer kaybetmesi nedeniyle Mart ayında politika faizini 500 baz puan artırarak %50’ye yükseltti. TÜFE enflasyonu Mart ayında yıllık bazda %68,5’e yükseldi ve lira, Nisan 2024’te dolar başına 32 TL’yi aşarak rekor seviyeye ulaştı.

Fitch’in iki ayda bir yayımladığı “20/20 Vision” grafik paketi, Fitch Economics ekibinin küresel makro analizinin odak noktası olan 20 büyük ekonomiyi (Fitch20) kapsamakta ve 20 değişken için beş yıllık yüksek frekanslı ekonomik verileri, her ülkede tutarlı bir şekilde göstermekte.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.