ABD Hazine Bakanı TÜFE verisini değerlendirdi

Investing.com – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD TÜFE verisinin açıklanmasının ardından enflasyon hakkında görüşlerini aktardı.

Janet Yellen, Ocak ayı tüketici fiyat endeksi verilerinin, barınma maliyetindeki artışın endeksi piyasa tahmininden daha fazla yükseltmesine rağmen enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini gösterdiğini söyledi. Yellen, Ocak ayında aylık bazda %0,3’lük artışın sürpriz olmadığını söylerken yıllık bazda %3,1’lik enflasyon rakamına odaklandı.

Janet Yellen açıklamasında şunları söyledi:

Yellen, ayrıca Biden yönetiminin benzin, yumurta ve havayolu ücretleri gibi temel hane halkı harcamalarının fiyatlarının düşmesiyle enflasyonu düşürme mücadelesinde önemli bir ilerleme kaydettiğine vurgu yaptı.

ABD enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi

ABD Ocak ayı TÜFE’si, barınma ve sağlık hizmetleri maliyetlerindeki artışların etkisiyle beklentileri aştı. Açıklanan enflasyon verileri son 4 ayın en yüksek seviyesine işaret ederken bu veriler, ABD’de iş gücünün güçlü kalması ve ekonominin direncini korumasıyla ilişkilendirildi. 

ABD Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından piyasaların faiz indirimi beklentilerini Mayıs’tan Haziran ayına doğru ötelediği görüldü. Güncel durumda Fed Watch’a göre Mart ayı faiz indirim beklentisi %9’a gerilerken, Mayıs ayı için beklenti %34,3’e düştü. Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklenti ise %51,6 seviyesinde bulunuyor.

Diğer yandan verinin beklentileri aşmasıyla hisse ve tahvil piyasalarında geri çekilme görüldü. Bu negatif görünüm, Fed’in faiz indirimlerine daha geç başlayacağına yönelik görüşün ağırlık kazanmasıyla oluştu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.