ABD ekonomik büyümesi güçlü kalmaya devam ediyor, piyasalar temkinli

ABD ekonomisi üst üste üçüncü çeyrekte de %3’ün üzerinde bir büyüme kaydetme yolunda ilerliyor. Atlanta Federal Rezerv’in gerçek zamanlı GSYH takipçisine göre, içinde bulunduğumuz çeyrekte büyüme oranı %3.1’e ulaştı. Bugün ilerleyen saatlerde, revizyonların bir önceki yılın son çeyreği için yıllıklandırılmış %3,3’lük büyümeyi teyit etmesi ve enflasyon bileşeninin sadece %2’de kalması bekleniyor.

Şubat ayında tüketici güvenindeki düşüş de dahil olmak üzere karışık verilere rağmen, ekonomik genişlemenin devam etmesi Federal Rezerv’in faiz oranlarına yaklaşımını etkiliyor. Fed Başkanı Michelle Bowman geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, mevcut politika faizini değiştirmeden enflasyonun düşmeye devam edeceğini öngördüğünü belirtti.

Ancak bu ekonomik canlılık Başkan Joe Biden için daha yüksek onay oranlarına dönüşmedi. Yakın zamanda yapılan bir kamuoyu yoklaması Amerikalıların %58’inin Biden’ın performansını onaylamadığını, %39’unun ise muhtemel rakibi Donald Trump’ın ekonomiye yaklaşımını Biden’ın %33’üne tercih ettiğini gösteriyor.

Piyasa haberlerinde, küresel hisse senetleri ve Wall Street vadeli işlemlerinde bugün bir gerileme görüldü. Hazine tahvillerinin getirileri önemli bir hafta süren yeni borç satışlarının ardından geriledi ve petrol fiyatları OPEC’in arz kısıtlamalarına devam edeceği yönündeki ipuçlarına rağmen durgun seyretti. Tahvil piyasasının havası bu faktörlerden olumlu etkilendi.

Vadeli işlemler piyasası, Fed’in Aralık ayında bu yıl için 75 baz puanlık faiz indirimine işaret etmesiyle uyumludur. Fed’in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın da iki haftalık bir süre içerisinde faiz indirimlerine başlayacağı Temmuz ayına kadar faiz indirimi beklenmiyor.

Döviz cephesinde dolar, Yeni Zelanda Merkez Bankası’ndan gelen beklenmedik güvercin yorumların desteğiyle bugün güçlendi. Merkez bankasının nakit faiz oranını %5,5’te tutması ve daha dengeli enflasyon risklerini gerekçe göstererek faiz oranları için tahmin zirvesini düşürmesi, Yeni Zelanda dolarında yaklaşık %1’lik bir düşüşe yol açtı.

Kurumsal gelişmelerde, Apple (NASDAQ:AAPL)’ın hisseleri, şirketin elektrikli otomobil projesini durdurma kararı alarak odağını yapay zekaya kaydırmasının ardından Frankfurt’ta direnç gösterdi. Bu arada, Çin piyasaları, emlak firması Country Garden’ın 205 milyon dolarlık ödenmemiş kredi nedeniyle tasfiye dilekçesiyle karşı karşıya kalması ve borç yeniden yapılandırma planlarına şüphe düşürmesiyle %1 düştü.

ABD piyasaları için bugünün önemli olayları arasında 4. çeyrek GSYH revizyonu ve birkaç Federal Rezerv yetkilisinin konuşması yer alıyor. Bunlar arasında New York Fed Başkanı John Williams, Boston Fed Başkanı Susan Collins ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yer alıyor. Ayrıca, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Kasım ayındaki yıllık başkanlık zirvesine hazırlanmak üzere Sao Paulo’da bir araya geliyor.

Yatırımcılar ayrıca Paramount Global, Salesforce (NYSE:CRM), HP (NYSE:HPQ), Monster Beverage (NASDAQ:MNST) ve TJX (NYSE:TJX) gibi şirketlerin kurumsal kazanç raporlarını da izleyecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.