Kazanç çağrısı: CleanSpark rekor kıran gelir ve iddialı genişleme planları bildirdi

CleanSpark (NASDAQ:CLSK) kısa bir süre önce tüm yıl mali sonuçlarını açıkladı ve bir önceki yıla göre %28’lik bir artışla 168 milyon doların üzerinde rekor kıran bir gelir elde etti. Yaklaşan yarılanmaya rağmen, şirket önümüzdeki yıl da gelir artışının devam etmesini bekliyor. CleanSpark ayrıca, Georgia’daki en büyük Bitcoin madencilik veri merkezi haline gelecek olan Sandersville tesislerinin genişletilmesi de dahil olmak üzere iddialı genişleme planlarını açıkladı.

Kazanç çağrısından çıkarılan önemli sonuçlar şunlardır:

  • CleanSpark’ın toplam hashrate’i saniyede 10 exahash’i aşarak bir önceki yıla göre iki katına çıktı. Şirket, yeni S21 makinelerinin konuşlandırılmasıyla saniyede 20 exahash’i aşmayı bekliyor.
  • Şirket mali yıl boyunca 6.902 Bitcoin madenciliği yaparak ortalama %42 brüt kar marjı elde etti.
  • CleanSpark, yaklaşık 170 milyon dolar nakit ve Bitcoin varlığı ile güçlü likidite bildirdi. Gelecekteki büyüme fırsatları için bilançolarında daha fazla Bitcoin tutma planları yapılıyor.
  • Genişleme planları arasında, kamu hizmeti sağlayıcılarını çeşitlendirmek ve Washington’da 50 megavatlık operasyonel altyapı eklemek için Sandersville ve Dalton lokasyonlarının satın alınması yer alıyor.
  • CleanSpark sürdürülebilir ve sorumlu madencilik uygulamalarına kendini adamıştır ve enerji karışımının büyük bir kısmı temiz enerji kaynaklarından elde edilmektedir.

CleanSpark’ın genişleme stratejisi, operasyonel verimliliği ve üretimi artırmak için 80.000’den fazla makinenin satın alınmasını içeriyor. Şirket ayrıca yazılım optimizasyonları ve stratejik makine yükseltmeleri yoluyla enerji verimliliğini ve çalışma süresi verimliliğini artırmaya odaklanmıştır.

Bitcoin üretimindeki %84’lük artışa rağmen, şirketin brüt kârı ortalama Bitcoin fiyatı nedeniyle %17’lik bir düşüş gösterdi. CleanSpark’ın yıl içindeki net zararı yaklaşık 137 milyon dolar olup, bu zarara nakit olmayan GAAP kalemleri ve durdurulan faaliyetlerle ilgili maliyetler dahildir.

Görüşme sırasında şirketin kilovat saat başına ortalama 0,048 $ olan düşük güç maliyetleri ve tamamına sahip olunan tesisler için 12.473 $ ve barındırılan tesislerde 15.797 $ olan Bitcoin madenciliği maliyeti vurgulandı. CleanSpark, esnek ve kârlı kalırken şebekeye duyarlı kalmak için mevcut Bitcoin fiyatını, zorluğunu ve güç maliyetlerini dikkate alan aktif bir Güç Yönetimi stratejisine sahiptir.

İleriye dönük olarak CleanSpark, S21 madencilerinin gelişini karşılamak için 2024’ün ilk yarısında ek megawatt eklemeyi planlıyor. Şirket ayrıca önümüzdeki yılın ilk yarısında terahash başına joule miktarının 25 civarına düşmesini bekliyor. CleanSpark, bir Bitcoin spot ETF’sinin potansiyel onayı konusunda iyimserdir ve piyasadaki fırsatlardan yararlanmak için yetenek, istek ve likiditeye sahip olduğuna inanmaktadır.

Buna ek olarak CleanSpark, 2024’e doğru ilerlerken birleşme ve satın almalara (M&A) ilgi duyduğunu ifade etti. Şirket şu anda, genellikle tüzel kişi birleşmelerinde ortaya çıkan komplikasyonlardan kaçınmak için saha düzeyindeki fırsatlara odaklanmış durumda. Ancak yarılanmadan sonra hem daha zayıf hem de eşit derecede güçlü oyuncularla birleşme fırsatları öngörüyorlar. Amaçları, gelecekteki birleşme ve satın alma görüşmelerinde daha güçlü bir oyuncu olmak için piyasa değerlerini en üst düzeye çıkarmak.

InvestingPro İçgörüleri

CleanSpark’ın son mali yılsonu sonuçları, bir önceki yıla göre %28’lik bir artışla 168 milyon doların üzerinde kayda değer bir gelir artışı gösterdi. InvestingPro Data’ya göre bu başarı, 2023’ün ilk çeyreğindeki % 100,66’lık önemli bir çeyreklik gelir artışıyla daha da vurgulanmıştır. Şirketin madencilik kapasitesini genişletme konusundaki kararlılığı, stratejik satın almalarında ve Gürcistan’ın en büyük Bitcoin madenciliği veri merkezi olacak Sandersville tesisinin geliştirilmesinde açıkça görülüyor.

InvestingPro İpuçları, CleanSpark’ın 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördüğünü ve hisse senedi fiyatının en yüksek değerinin %98,07’sini yansıttığını gösteriyor. Bu, şirketin geçen yılki güçlü performansıyla uyumlu olup, bir yıllık fiyat toplam getirisi %235,09’dur. Ancak yatırımcılar, analistlerin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize ettiklerini ve şirketin bu yıl kârlı olacağını öngörmediklerini unutmamalıdır. Bu durum, -5,92’lik negatif F/K oranıyla vurgulanmaktadır; bu oran, 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay dikkate alındığında -10,66’ya yükselmekte ve gelir artışlarına rağmen kârlılıkta zorluklar yaşandığını göstermektedir.

Daha derin bir analizle ilgilenenler için InvestingPro, şirketin operasyonel verimliliği ve piyasa performansına ayrıntılı bir bakış da dahil olmak üzere ek bilgiler sunuyor. Özel bir Siber Pazartesi indirimi ile aboneler InvestingPro’ya %60’a varan bir indirimle erişebilirler. Ayrıca, sfy23 kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ekstra %10 indirim elde edebilirsiniz. CleanSpark için 17 InvestingPro İpucu daha mevcut olup, şirketin finansal sağlığı ve piyasa konumu hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.