ABD ajansı Bahreyn petrol projesini 500 milyon dolarlık kredi garantisiyle destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri İhracat-İthalat Bankası (EXIM) Bahreyn’deki önemli bir petrol ve gaz sondaj projesini 500 milyon dolarlık kredi garantisiyle destekleme kararını teyit etti. Bu hamle, ABD’nin denizaşırı fosil yakıt genişlemelerini finanse etmeyi durdurmak için verdiği iklim taahhüdüne meydan okuduğu için incelemelerin ortasında geldi.

EXIM’in yönetim kurulu, 400’den fazla yeni petrol kuyusu ve 30 gaz kuyusunun geliştirilmesini içeren projeye yeşil ışık yaktı. Bu karar, yönetim kurulunun geçen ay Kongre’yi Orta Doğu ülkesindeki petrol ve gaz sahasının genişletilmesine yönelik potansiyel destek konusunda bilgilendirmesinin ardından alındı.

Kredinin Biden yönetiminin yurtdışındaki fosil yakıt projelerine kamu desteğini sona erdirme vaadiyle çeliştiğini savunan Demokrat milletvekilleri ve çevre aktivistlerinin endişelerine rağmen EXIM, projenin sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik stratejiler içereceğini savunuyor. ‘

Projenin yararlanıcısı Bapco Energies, COP28 Petrol ve Gaz Karbonsuzlaştırma Tüzüğüne bağlı kalarak 2050 yılına kadar net sıfır operasyonlara ulaşmayı ve 2030 yılına kadar rutin alevlenmeyi ortadan kaldırmayı taahhüt etmiştir.

EXIM Başkanı Reta Jo Lewis yaptığı açıklamada kredinin faydalarına dikkat çekerek, kredinin binlerce Amerikan işini destekleyeceğini ve Bapco Energies’in gelişmiş şebeke bağlantısı, verimlilik, karbonsuzlaştırma ve büyük ölçekli güneş enerjisi projelerine yatırımları içeren iklim hedeflerine ulaşması için kritik öneme sahip olduğunu belirtti.

Onay, aralarında ABD Senatörü Jeff Merkley’in de bulunduğu Demokrat yasa koyucular tarafından Salı günü EXIM yönetim kuruluna gönderilen ve yönetim kurulunu çevresel kaygılar nedeniyle kredi garantisini reddetmeye çağıran bir mektup bağlamında gerçekleşti.

ABD daha önce 2021 yılında Glasgow’da düzenlenen COP26 iklim konferansında 30’dan fazla ülkeye katılarak uluslararası fosil yakıt projelerinin kamu tarafından finanse edilmesini durdurma sözü vermişti. Bununla birlikte, bu taahhüdünden bu yana ABD, ihracat ajansları aracılığıyla toplamda 2 milyar doları aşan sekiz fosil yakıt girişimine yaptırım uyguladı.

Bir çevre grubu Aralık ayında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne EXIM’in petrol ve gaz projelerini finanse etmesiyle ilgili bir şikayette bulundu. EXIM ayrıca Papua Yeni Gine ve Guyana’daki fosil yakıt girişimlerine de destek vermeyi düşünüyor ve kararların bu yıl içinde alınması bekleniyor.

Özellikle, ABD’li petrol devi Exxon (NYSE:XOM) Guyana’daki en büyük petrol bulgularından birinin geliştirilmesinde yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.