Zorlu bir haftanın ardından petrol fiyatları daha da düştü

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde düşerek bir önceki seanstaki sert kayıplarını genişletti. Piyasalar, özellikle, ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması karşısında talebin ne olacağına dair belirsizliğini koruyor.

Gözler, bu hafta bir dizi önemli ekonomik verinin yanı sıra Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalarda olacak.

Özellikle Fed’den gelen şahin sinyallerin ardından yavaşlayan talebe ilişkin endişeler, geçen hafta ham petrol fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturarak Cuma günü fiyatları yaklaşık %3 aşağı çekti ve aynı zamanda tüm haftalık kazancı sildi.

Talep endişeleri, Orta Doğu’da devam eden jeopolitik istikrarsızlık işaretlerine büyük ölçüde ağır bastı ve bu da piyasalar potansiyel arz kesintilerinden korktuğu için 2024’ün başlarında petrole bir miktar destek sağladı.

Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı %0,5 düşüşle 81,24 dolara gerilerken WTI %0,4 düşüşle 75,75 dolar oldu.

Enflasyon ve faiz oranları gündemde

Bu hafta Japonya, Avustralya, Euro Bölgesi ve ABD dahil olmak üzere birçok büyük ekonomiden enflasyon verileri açıklanacak.

ABD’de ise Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verileri bu hafta içinde açıklanacak. Verinin, Merkez Bankasının 2024’ün ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarına ilişkin planlarını da etkilemesi bekleniyor.

Fed yetkililerinden oluşan bir koronun, bankanın faiz oranlarını düşürmeye başlamak için acele etmediği uyarısında bulunmasıyla, yatırımcıların Mayıs ve Haziran aylarında faiz indirimi olasılığını büyük ölçüde fiyatladığı görüldü.

Bu haftanın ilerleyen günlerinde bazı Fed yetkililerinden de yorum bekleniyor.

ABD GSYİH ve Çin PMI verileri bekleniyor

Bu hafta ayrıca ABD’nin dördüncü çeyreğine ilişkin ikinci gayri safi yurt içi hasıla verilerine odaklanılacak. Ekonomik büyüme, gelişmiş ülkelerin önünde kalmaya devam etmesine rağmen bir önceki çeyreğe göre yavaşladığını yinelemesi bekleniyor.

Büyüme verisi için beklentiler, ülkede faizleri daha uzun süre yüksek tutacak kadar güçlü kalması yönünde.

Çin’den gelecek satın alma yöneticileri endeksi de bu hafta içinde açıklanacak ve ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Ancak son dönemde alınan bir dizi teşvik önlemi ve tüketici harcamalarında toparlanma olduğuna dair işaretler, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan ülkede ekonomik toparlanmanın süreceğine dair umutları artırdı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.