Yellen lityum saha ziyareti sırasında ABD-Şili bağlarını vurguladı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde Şili’nin La Negra kentinde Albemarle Corporation tarafından işletilen bir lityum üretim tesisini ziyaret ederek enerji güvenliği ve iklim hedeflerine ulaşmada güçlendirilmiş ABD-Şili ilişkilerinin önemini vurguladı. Cumartesi günü gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Yellen, 2050 yılına kadar temiz enerji alanında 3 trilyon dolarlık küresel yatırım fırsatı potansiyelinin altını çizdi.

Yellen’in Cuma günü Santiago’da Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ve Ekonomi Bakanı Mario Marcel ile yaptığı görüşmeleri de içeren Şili gezisi, Biden yönetiminin Şili gibi müttefiklerle ortaklıkları geliştirerek kritik madenler için Çin’e bağımlılığı azaltma stratejisiyle uyumlu.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi ve lityum üretiminde ikinci sırada yer alan Şili, elektrikli araç bataryaları ve diğer yeşil teknolojiler için gerekli bileşenlerin tedarikinde önemli bir rol oynuyor.

Yellen hazırladığı konuşmasında Şili ile ortaklığın ABD’nin enerji güvenliğini desteklediğini, her iki ülke için de ekonomik fırsatlar yarattığını ve iklim hedeflerine yönelik ilerlemeyi desteklediğini vurguladı. Cuma günü gazetecilere konuşan Yellen, ABD’nin Şili ile ticaretini Çin ile olan ticaretini engellemeden genişletmeyi hedeflediğini belirterek, “Bu bir rekabet değil” dedi.

Yellen, Şili’nin 2035 yılına kadar talebin iki katına çıkması beklenen bakır üretiminin ve 2030 yılına kadar üç katına çıkması beklenen metal talebiyle ülkenin kilit bir lityum tedarikçisi olarak konumunun önemine dikkat çekti. ABD-Şili serbest ticaret anlaşması, Şili madenlerinin ABD Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında temiz araç vergi kredilerine uygun ürünlere dahil edilmesini kolaylaştırarak her iki ülkedeki endüstrilere potansiyel olarak fayda sağlıyor.

Hazine Bakanı, güçlü bağların faydalarına bir örnek olarak Albemarle’ın Şili’deki yatırımından bahsetti. Kuzey Carolina merkezli şirket Şili’de iki tesis işletiyor ve yaklaşık 1.000 kişiyi istihdam ediyor. Yellen ayrıca, Albemarle’ın 2030 yılına kadar Kuzey Carolina’da bir lityum madeni açmayı planladığını ve Nevada’da bir yıl önce inşaatına başlanan başka bir maden ve tesis ile ABD’nin kendi üretimini arttırmasıyla lityum üretiminde yaklaşan değişimlere dikkat çekti.

Yellen, Şili’nin %60 oranında sıfır karbon kaynaklarıyla çalışan yeşil şebekesi ve dünyanın ilk sürdürülebilirlik bağlantılı devlet tahvilinin çıkarılması gibi iklim girişimlerini övdü. Şili’nin 2035 yılına kadar %100 elektrikli araç satışına ulaşma hedefi ve devam eden 40’tan fazla yeşil hidrojen projesi ile Yellen, Şili’nin temiz enerjiye geçişte örnek bir ortak olduğu sonucuna vardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.