Wood Mackenzie 2024 yılında petrol talebinin 1,9 milyon varil/gün artacağını öngörüyor

Enerji araştırma şirketi Wood Mackenzie, küresel petrol talebinin 2024 yılında günde 1,9 milyon varil (bpd) artacağını öngördü. Bu tahmin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aynı yıl için yaptığı tahminle uyumlu. Wood Mackenzie’nin petrol araştırmaları başkan yardımcısı, Çarşamba günü Londra’da düzenlenen Enerji Enstitüsü konferansında verdiği brifingde bu öngörüyü paylaştı.

Petrol talebinde beklenen büyümenin büyük ölçüde Çin ve Hindistan’dan kaynaklanacağı vurgulanarak tahminciler arasındaki ortak görüş yinelendi. 2024’te petrol talebindeki büyümeye ilişkin tahminler farklı kuruluşlar ve analistler arasında önemli farklılıklar gösteriyor.

OPEC, 2,25 milyon varillik güçlü bir talep artışı bekleyerek daha iyimser bir görünüme sahiptir. Buna karşılık Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) daha muhafazakâr bir tahminde bulunarak 1,22 milyon varillik daha yavaş bir büyüme öngörüyor. Ayrıca, Reuters tarafından yapılan kapsamlı bir anket, analistlerin çoğunun 2024 yılında küresel petrol talebinin 1 milyon ila 1,5 milyon varil/gün arasında artmasını beklediğini gösterdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.