Venezuela petrol ihracatında tanker gecikmeleri nedeniyle hafif bir artış görüldü

Venezüella Şubat ayında petrol ihracatında mütevazı bir artış yaşayarak günde yaklaşık 670,000 varile (bpd) ulaştı, ancak tankerlerin yükleme rıhtımlarındaki sıkışıklığını şiddetlendiren sürekli nakliye gecikmelerine rağmen. Belgeler ve gemi takip bilgileri, devlete ait petrol şirketi PDVSA’nın, ABD’nin petrol yaptırımlarının olası yeniden yürürlüğe girmesinden önce müşterilerin ham petrol ve yakıt toplamak için acele etmeleri nedeniyle kargo sevkiyatında zorluklarla karşılaştığını ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin mevcut lisansın süresinin dolacağı 18 Nisan’da kısıtlamaların yenilenebileceğini belirtmesi, PDVSA’yı bu tarihten önce teslimat yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışmaya sevk ediyor. Geçtiğimiz ay PDVSA ve ortak girişimleri, Ocak ayı rakamlarına göre %7,5’lik bir artışla, ağırlıklı olarak Asya’ya olmak üzere ortalama 671.140 varil ham petrol ve yakıt ihraç etmeyi başardı. Ancak Venezuela’nın petrol yan ürünleri ve petrokimya sevkiyatları Ocak ayındaki 286.000 tonluk sevkiyata kıyasla düşüş göstererek 197.000 metrik tona geriledi.

ABD merkezli büyük bir müşteri olan Chevron (NYSE:CVX), Venezuela’dan ham petrol ithalatını önemli ölçüde artırarak Ocak ayında 107.000 varil/gün olan ithalatını Şubat ayında 184.000 varil/gün’e çıkardı. Venezuela’nın yakın bir siyasi müttefiki olan Küba’ya sevkiyatlar ise 34,000 varil/gün civarında sabit kaldı. Diğer Karayip adalarına yapılan sevkiyatlarda da hafif bir artış görüldü.

Bu artışlara rağmen, PDVSA’nın toplam ihracatı artırma kabiliyeti, zayıf üretim ve ihraç edilebilir petrol kaliteleri oluşturmak için gerekli seyreltici sıkıntısı nedeniyle engellendi. Bu seyrelticilerin eksikliği, ana petrol limanı Jose’de amiral gemisi Merey 16 ham petrolünün yetersiz stoklarıyla birleşince, PDVSA’nın spot tedarik anlaşmalarından yararlanmasını engelledi.

Yakın zamanda Asya’ya giden büyük tankerlerin Venezüella limanlarında uzun süre bekledikten sonra yüksüz olarak ayrılması süregelen lojistik zorlukların altını çizdi. PDVSA’nın ihracatının büyük bölümünü gerçekleştiren Jose ve Amuay limanlarında 29 Şubat itibariyle en az 18 süper tankerin yükleme için beklediği bildirildi. Bu rakam Kasım ayı sonunda yaklaşık bir düzine tankerden daha yüksek.

İthalatta ise Venezuela’nın yakıt ithalatı Ocak ayındaki 122.000 varil/gün seviyesinden Şubat ayında 144.000 varil/gün seviyesine yükseldi. Jose terminali, Ocak ayında yükleme işlemlerini etkileyen elektrik kesintileri ve yavaş petrol harmanlama süreçlerinden sonra toparlanma gösterdi. Beş ham petrol yükseltici ve harmanlama istasyonundan dördünün geçen ay yeniden hizmete girmesiyle Mart ayında ihracatın artma potansiyeli bulunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.