Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek

Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu, Ticaret Bakan Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Oleksandr Kubrakov ile iki ülkeden çok sayıda temsilcinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Bakan Bolat, etkinliğin açılışındaki konuşmasında, “Haritaya baktığımızda hemen kuzeyimizdeki bu elim savaş (Rusya-Ukrayna Savaşı) bizi gerçekten üzüyor. Hemen güneyimizde de maalesef 4 aya yakın süredir İsrail’in masum sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik acımasızca katliam boyutundaki saldırıları da ayrı bir üzüntü kaynağı olmaktadır. Doğumuzda da Azerbaycan-Ermenistan savaşı vardı. Bu hassas coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti olarak bütün komşularımızla dostluk ve barış temelinde iyi ilişkiler kurmak için bütün gayretimizi sarf ediyoruz” diye konuştu.

Bolat, şunları kaydetti:

“Bütün iş dünyamızla birlikte Türkiye’nin dost ve komşu ülkelerle ve uluslararası alanda birlikte gelişme, birlikte güçlenme anlayışıyla uluslararası ekonomik ilişkilerini devam ettirme hedefindeyiz. Savaşın sona erdirilmesi, barış görüşmelerine ev sahipliği yapmak için büyük gayretler sarf ettik.

2023 yılında çok az miktarda bir gerileme olsa da 7,5 milyar dolara yakın ikili ticaretimiz söz konusu. 2022 yılında iki ülkenin imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda ikili resmi görüşmelerimizde de Sayın Kubrakov ile yol haritası belirledik. İnşallah önümüzdeki aylarda her iki ülkenin resmi onay prosedürleri tamamlandıktan sonra Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması yürürlüğe girecektir.”

135 ÜLKEDE 12 BİN 71 PROJEYİ TAMAMLADIK

Dünyanın 135 ülkesinde savaş ve doğal felaketler dahil her türlü zor şartlarda yaklaşık 12 bin 71 projeyi başarıyla tamamlayan Türkiye müteahhitlik sektörü, bu doğrultuda bütün tecrübe, altyapı, bilgi birikimi ve ilgili iş gücü yeteneğini Ukrayna’nın yeniden inşasında tedarik etmeye, temin etmeye hazırdır.

İnşallah önümüzdeki birkaç ay içinde Türk müteahhitleriyle birlikte biz de Ukrayna’ya gideceğiz ve Türkiye-Ukrayna görev gücünün ilk toplantısını Sayın Kubrakov’un misafiri olarak Ukrayna’da gerçekleştireceğiz.

TÜRK MÜTAHİTLERİ DÜNYA DA İKİNCİ SIRADA

“Türk müteahhitlik sektörü dünyada ilk 250 firma arasında 40 büyük müteahhitlik firması ile Çin’in arkasından ikinci sırada. Dünya müteahhitlik sektöründe yüzde 4,5’lik bir paya sahibiz. Türk müteahhitleri Ukrayna’da bugüne kadar 300’den fazla projeyi başarıyla bitirdi. Bu projelerin toplam değeri de 9 milyar 700 milyon dolar. Savaş şartlarında dahi Ukrayna’nın istediği birçok alandaki altyapı çalışmaları için 1 milyar dolar değerindeki 70 projeyi almış ve tamamlamışlardır.

MİLLİ UYDUMUZ HAZİRANDA UZAYA FIRLATILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da forumda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“???????İstanbul Havalimanı Avrupa’da birinci, dünyada 7’nci sırada. Antalya ve Sabiha Gökçen havalimanları da Avrupa’da ve dünyada sıralama ve kapasite noktasında büyük havalimanlarımız. İstanbul Havalimanı, bizim göz bebeğimiz. Sadece geçen sene 78 milyon insanı ağırladı. Hedefimiz 200 milyon, onunla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Ankara ile İstanbul arasında süper hızlı tren projesine başladıkl. Saatte 350 kilometre hıza sahip olacak projede 344 kilometrelik bir mesafe yaklaşık 80 dakikada geçilecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya ikinci demiryolu geçişini de yapmış olacağız. 120 kilometrelik bir demiryolu hattıyla orta koridorun kapasitesini çok net bir şekilde artırmış olacağız. İnşaatına, bu sene başlamayı planlıyoruz.”

“Uzayda bulunan uydularımız var. 2024 yılında kendi ürettiğimiz milli ve yerli uydumuzu Amerika’ya göndererek ve haziran ayında uzaya fırlatarak oradaki gücümüzü de artırmış olacağız.”

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.