Türkiye’ye Orta Doğu’dan gelen yatırımın payı yükseldi

Türkiye’ye 2023 yılında 10,6 milyar dolar değerinde uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi gerçekleşti.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), “Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar” raporunu yayımladı.

Rapora göre toplam UDY girişi içerisinde yatırım sermayesi girişleriyle 5,6 milyar dolar, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 3,6 milyar dolar, borçlanma araçları vasıtasıyla 1,9 milyar dolar değerinde giriş kaydedildi. Yatırım tasfiyelerinin 374 milyon dolar değerinde aşağı yönde etkilemesiyle, toplam UDY girişi 10,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Güncel UDY verileri Aralık 2023’te 1 milyar dolarlık bir UDY girişine işaret ederken bu yatırım ile birlikte 2023’teki toplam UDY girişi, 2022’ye göre %22 düşüşle 10,6 milyar dolar olarak kaydedildi. 2023’te çekilen UDY, cari açığın %24’üne karşılık geldi. 2002 yılından itibaren Türkiye’ye gerçekleşen UDY girişleri 263 milyar doları aştı.

2023 yılı içerisinde gerçekleşen yatırım sermayesi girişleri, toplamda 5,6 milyar dolarlık bir hacme sahip olup sektörel kompozisyonda 984 milyon dolarlık yatırım (%18’lik pay) ile toptan ve perakende ticaret öne çıktı. Finans ve sigorta en çok yatırımın geldiği ikinci sektör olurken bu sektörün alt kırılımında 300 milyon dolarlık yatırımın bankacılık yatırımı olduğu kaydedildi. %9’luk payı ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve %7’lik payı ile ulaştırma ve depolama, yatırım sermayesi girişleri açısından en çok yatırımın gerçekleştiği diğer sektörler oldu.

2023 yılında Avrupa Birliği (AB-27), Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin %53’lük payı ile ana kaynağı olmaya devam etti. Orta Doğu ülkelerinden gelen yatırımların payında %8’den %18’e bir artış gözlemlendi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar bu artışta önemli bir rol oynadı. Ülkeler nezdinde Hollanda, Almanya, BAE, Katar ve Rusya, 2023 yılında Türkiye’ye en çok yatırım sermayesinin geldiği ülkeler oldu.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.