Türkiye’de trafiğe kaydedilen araç sayısı son bir ayda %17 yükseldi

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini yayımladı.

Buna göre, Mart ayında 226 bin 617 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Bu rakam, bir önceki aya göre %17,1’lik bir artışı temsil ediyor.

Motosikletler başı çekti

Motosikletler, Mart ayında trafiğe kaydedilen taşıtların %45,5’ini oluşturarak en fazla kayıt yapılan kategori oldu. Onu %39,1’lik oranla otomobiller takip etti. Kamyonetler %8,7’lik bir payla üçüncü sırada yer aldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre ise trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında %18,2’lik bir artış gözlendi. Bu artışta özellikle motosikletlerin %33,6’lık ve özel amaçlı taşıtların %43,4’lük yükselişi dikkat çekti.

Mart ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 29 milyon 367 bin 254’e ulaştı. Bu rakamda otomobiller %52,8’lik payla başı çekerken, motosikletler %18,1’lik oranla ikinci sırayı aldı.

Her üç devrin ikisi otomobillerde

Devir işlemlerine bakıldığında ise Mart ayında 865 bin 144 adet taşıtın devri gerçekleştirildi. Bu devirlerin %67,1’i otomobillerden oluştu.

Otomobil markalarına göre trafiğe kayıtlar incelendiğinde, en çok kayıt yapılan markalar arasında Renault, Fiat ve Chery’nin öne çıktığı görüldü.

Yakıt türlerine bakıldığında ise, trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %66,1’inin benzinle çalıştığı belirlendi. Ancak dizel ve LPG yakıtlı otomobillerin de önemli bir paya sahip olduğu gözlemlendi.

1300 ve altı silindir hacimli otomobillerin trafiğe kaydı yapılan otomobiller arasında önemli bir yer tuttuğu da istatistikler arasında yer alıyor.

Ayrıca otomobillerin renk tercihlerinde gri ve beyazın öne çıktığı, mavi ve siyahın da tercih edilen renkler arasında olduğu görüldü.

TÜİK’nin verilerine göre, motorlu kara taşıtlarında kayıt ve devir işlemlerine ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı bir sonraki haber bülteni 21 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanacak.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.