Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, Erdal İnönü’yü anmak için düzenlediği konferansta ekonomi alanında çalışan akademisyenleri buluşturdu

TÜSES’in (Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı), Erdal İnönü’yü anmak amacıyla dün İstanbul’da düzenlediği anma konferansı ekonomi alanında çalışan üç akademisyeni de bir araya getirdi.
Ekonomi, Büyüme ve Sosyal Politikalar başlıklı oturumda konuşan akademisyenler önemli tespitlerde ve eleştirilerde bulundu.

“TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR ATIL İŞGÜCÜ SORUNU VAR”
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşe Buğra ise Türkiye’de ciddi bir atıl işgücü sorununun olduğuna dikkat çekerek, “Nitelikli eleman bulma sıkıntısı var ama bunun yanında da çalışma çağında olduğu halde çalışmayan ciddi bir atıl nüfus var. Bu toplum genelinde yüzde 40’ı buluyor” dedi.

“ESNEK ÇALIŞMA İŞ YERİ AİDİYETİNİ VE İŞÇİ ÖRGÜTLENMESİNİ AZALTIYOR”
Yaygınlaşan esnek çalışma sistemine de dikkat çeken Buğra, “Esnek çalışma modeli çok sık iş değiştirmeyi de beraberinde getiriyor Bu iş yeri aidiyetini zayıflatıyor işçi örgütlenmesini zorlaştırıyor” dedi.

“CUMHURİYET DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN GELİRİ 10 KAT ARTTI”
Boğaziçi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk, cumhuriyet döneminde Türkiye’nin ortalama gelirinin 10 kat arttığına ve gelir artış oranının gelişen ülkelerin biraz üstünde olduğuna dikkat çekti.

“İLERİ TEKNOLOJİYLE ARAMIZ İYİ DEĞİL”
Buğra gibi nüfusun büyük bir kısmının iş gücünde olmadığına dikkat çeken Pamuk, “Türkiye’de iş gücünün önemli bölümü düşük verimlilikle çalışıyor. Sanayinin ekonomi içerisindeki yeri azalmıyor da artmıyor da. İleri teknoloji ile aramız iyi değil. Standart teknolojileri ihraç etmede başarılıyız. Ama yüksek teknolojilere bir türlü geçemiyoruz” tespitinde bulundu.

“ENFLASYONDAKİ GERİLEME CİDDİ BİR DURGUNLUK GETİRECEK”
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, önümüzdeki süreçte enflasyonda bir miktar gerileme olabileceğini ama bunun ciddi bir durgunluk getireceği ve tüketimi gerileteceğini bunun da beraberinde işsizlik getireceğini belirterek, “Çok derin bir ekonomik krizden bahsedilemeyecekse de çok ciddi bir toplumsal huzursuzluğa gireceğimizi düşünüyorum” iddiasında bulundu.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.