TÜİK: “Türkiye’de işsizlik azaldı, istihdam arttı”

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim – Aralık 2023 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Rapora göre işsizlik oranında düşüş gözlemlendi.

Hanehalkı İşgücü Araştırması’nın sonuçlarına göre, 15 yaş ve üzeri kişilerde işsizlik oranı önceki çeyreğe göre düşüş gösterdi. 2023 yılı IV. çeyreğinde işsiz sayısı 137 bin kişi azalarak 3 milyon 70 bin kişiye gerilerken, işsizlik oranı da 0,4 puanlık bir azalışla %8,8 seviyesine geriledi. Tahminlere göre, işsizlik oranı erkeklerde %7,2, kadınlarda ise %11,8 düzeyinde bulunuyor.

İstihdamda artış

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %48,6 olarak belirlendi. İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı IV. çeyreğinde 195 bin kişi artarak 31 milyon 867 bin kişiye yükseldi. Bu artışla birlikte istihdam oranı da 0,2 puanlık bir artış göstererek %48,6 düzeyine çıktı.

Erkeklerde istihdam oranı %65,8 iken, kadınlarda bu oran %31,6 olarak kaydedildi.

Genç işsizliği azaldı

Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %15,9 olarak belirlendi. 15-24 yaş aralığını kapsayan genç nüfus içerisinde işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 1 puanlık bir azalış gösterdi.

Bu dönemde genç erkeklerde işsizlik oranı %12,7, genç kadınlarda ise %21,8 düzeyinde bulunuyor.

Hizmet sektöründe istihdam artarken haftalık çalışma süresi düştü

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdamın %58,2’si hizmet sektöründe gerçekleşti. Tarım sektöründe 42 bin kişilik bir azalma yaşanırken, sanayi sektöründe 29 bin kişi, inşaat sektöründe ise 34 bin kişi artış gözlendi. Hizmet sektöründe ise istihdam edilenlerin sayısı 174 bin kişi artarak toplam istihdamın büyük bir kısmını oluşturdu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 43,8 saat olarak belirlendi. Referans döneminde işbaşında olanların haftalık ortalama fiili çalışma süresi bir önceki çeyreğe göre 0,2 saat azalarak 43,8 saat olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı %22,9 olarak tespit edildi. Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı bir önceki çeyreğe göre 0,4 puanlık bir artış gösterdi ve %22,9 seviyesine yükseldi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin toplam oranı %15,0 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin toplam oranı ise %17,3 olarak tahmin edildi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.