TÜİK, iki yeni endeks yayımlamaya başlarken iki endeksin de temel yıllarını güncelledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Ticaret Satış Hacim Endeksi” ve “Hizmet Üretim Endeksi” bültenlerini ilk kez yayımlamaya başlıyor. TÜİK ayrıca “Perakende Satış Endeksleri” bültenine son verirken “Ciro Endeksleri” ve “Sanayi Üretim Endeksi” temel yıllarını da güncelledi.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği İş İstatistikleri mevzuatında son dönemde önemli değişiklikler oldu. TÜİK, söz konusu değişikliklerin Kısa Dönemli İş İstatistiklerine yansıtılması ve yeni göstergelerin üretilmesi çalışmalarını tamamladı.

Bu doğrultuda, 11 Mart 2024 tarihinde yayımlanacak olan Ciro Endekslerinin temel yılı 2021=100 olarak güncellenecek.

Ticaret Satış Hacim Endeksi haber bülteni 11 Mart 2024 tarihinde ilk defa yayımlanmaya başlanacak. Bu haber bülteni ile motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, toptan ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) ve perakende ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) sektörleri için aylık olarak, sabit fiyatlarla (reel) satış hacim endeksleri 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

Yine aynı tarihte yayımlanacağı açıklanan Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteni yayımlanmayacak; Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteninde yayımlanan “perakende satış hacim endeksi” bu haber bülteninin altında, “perakende ciro endeksi” ise aynı tarihte yayımlanacak olan “Ciro Endeksleri Haber Bülteninin” altında yer alacak.

12 Mart 2024 tarihinde yayımlanacak olan Sanayi Üretim Endeksinin temel yılı 2021=100 olarak güncellenecek.

Hizmet Üretim Endeksi Haber Bülteni 14 Mart 2024 tarihinde ilk defa yayımlanmaya başlanacak. Bu haber bülteni ile ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve iletişim, gayrimenkul faaliyetleri, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve destek hizmet faaliyetleri sektörleri için aylık olarak, sabit fiyatlarla (reel) üretim endeksi 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.