TÜFE verileri öncesinde altın fiyatları dar bir aralıkta seyrediyor

Investing.com – Altın fiyatları dar bir aralıkta seyretti ve Fed’in faiz planlarını etkilemesi beklenen enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların durgunlaşmasıyla doların baskısı altında kaldı.

Yatırımcıların Fed’in erken faiz indirimine gideceği beklentilerini yavaş yavaş azaltmaya başlamasıyla sarı metal, geçtiğimiz hafta 2.000 ila 2.050 dolar aralığına gerilemişti.

Bir dizi Fed konuşmacısı da geçen hafta, yapışkan enflasyon korkuları nedeniyle bankanın faizleri erkenden düşürmek için acele etmediği konusunda uyarıda bulundu. Bu durum, doların son üç ayın en yüksek seviyelerine çıkmasına neden oldu ve altın üzerinde baskı yarattı.

Dolar Asya ticaretinde yükselişe geçti.

Spot altın 2.020,06 dolarda sabit kalırken Nisan vadeli altın 2.033,45 dolarda yatay seyretti.

Fed’in faiz indirimine yönelik ipuçları için TÜFE bekleniyor

Bugün açıklanacak verilerin, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Ocak ayında gerilediğini göstermesi bekleniyor. Ancak verinin, Fed’in yıllık %2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalması ve merkez bankasına faizleri erkenden indirmeye başlaması için pek neden sunmaması bekleniyor.

Bu, altın adına kötü bir senaryo zira yüksek oranlar, getirisi olmayan külçe altın satın almanın fırsat maliyetini artırıyor.

Piyasalar Mart ve Mayıs aylarında faiz indirimi beklentilerini istikrarlı bir şekilde fiyatlıyor. Şimdi CME Fed İzleme Aracına göre Haziran ayında 25 baz puanlık bir indirim için yalnızca %45’lik bir şans görüyor. Altın fiyatları, erken bir faiz indirimine yönelik beklentilerin azalmasıyla birlikte düşmüştü.

Spot fiyatlar, analistlerin özellikle daha güçlü bir enflasyon verisinin ardından yakın vadede test edilebileceğini söylediği, 2.000 dolarlık destek seviyesinin sadece 20 dolar üzerinde işlem görüyor.

Bakır fiyatları toparlanırken yeni ekonomi verileri yolda

Zambiya’da büyük bir bakır yatağı keşfinin ardından arzda artış meydana geleceğine dair beklentilerin, geçen hafta sert kayıplara yol açmasının ardından bakır fiyatları üç ayın en düşük seviyesinden keskin bir yükseliş gösterdi.

Mart ayında vadesi dolacak olan bakır fiyatları %0,8 artarak 3,7485 dolara yükseldi.

Ancak Zambiya’daki yatağın tam olarak faaliyete geçmesi yıllar alacak ve bu da bakır arzındaki artışın yakın vadede gerçekleşmeyeceğini gösteriyor.

Talep cephesinde ise bakır talebine ilişkin daha net ipuçları için bu hafta büyük ekonomilerden gelecek verilere odaklanıldı. Euro Bölgesi, İngiltere ve Japonya’dan bu haftanın ilerleyen günlerinde dördüncü çeyrek GSYİH verileri gelecek.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.