Trans Mountain genişlemesi uzun vadeli ham petrol indirimini hafifletmeyebilir

Kanadalı petrol üreticileri, Kanada’nın Pasifik Kıyısı’na giden boru hattı kapasitesini üç katına çıkarması beklenen Trans Mountain boru hattı genişletme projesinin (TMX) yakında başlamasıyla ham petrollerinde daha dar bir indirim bekliyor. Devlete ait 30.9 milyar C$ (22.8 milyar $) tutarındaki projenin, teknik sorunlara rağmen, bu yılın ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Dünyanın en büyük dördüncü petrol üreticisi olan Kanada, yıllardır ihracat için yetersiz boru hattı kapasitesi nedeniyle ham petrolünü önemli indirimlerle satıyor. BMO analisti Ben Pham’a göre TMX faaliyete geçtiğinde Kanada’nın ağır ham petrolü için varil başına 19 doların üzerinde olan mevcut indirimi yaklaşık 10-12 dolara indirmesi bekleniyor. Bu da Kanada’nın toplam alım kapasitesini günde 5,2 milyon varile (bpd) çıkaracak ve 220.000 bpd yedek boru hattı alanı bırakacaktır.

Ancak, petrol kumu üretiminin hızla artmasıyla birlikte, aralarında RBN Energy analisti Martin King’in de bulunduğu bazı uzmanlar Kanada’nın boru hattı kapasitesini iki yıldan kısa bir süre içinde tüketebileceğine inanıyor. Enbridge Inc (NYSE:ENB) sıvı boru hatlarından sorumlu başkan yardımcısı Colin Gruending, Kanadalı üreticilerin bu yıl ve önümüzdeki yıl 500.000 varil/gün ek arz sağlayabileceğini öne sürdü.

Gelecekteki darboğaz potansiyeli, iskontonun bir kez daha genişlemesine yol açabilir ve Kanada’nın üretim kapasitesini artırmaya yönelik yatırımları caydırabilir. Enbridge, TMX faaliyete geçtikten sonra bile 3,1 milyon varil/gün kapasiteye sahip Mainline boru hattı sisteminde yer açmaya devam edebileceğini belirtti.

TMX’teki yeni kapasitenin çoğu ağır ham petrol için tahsis edilecek, bu da hafif ve sentetik ham petrollerin tayınlama ve fiyat indirimleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir. TMX ayrıca üreticilere ağır ham petrolü ABD’nin batı kıyısına, Asya’ya, ABD’nin Ortabatı bölgesine ya da Körfez Kıyısı’na gönderme seçeneği de sunuyor.

Imperial Oil (NYSE:IMO) CEO’su Brad Corson, fazla boru hattı kapasitesine sahip olmanın tüm Kanada petrol endüstrisi için ağır ham petrolün değerlenmesine fayda sağlayacağını belirtti. Newhaven Asset Management Başkanı Ryan Bushell, Körfez Kıyısı’ndaki rekabetçi fiyatlandırmanın bu yöne giden boru hatlarına daha fazla varil çekmesi halinde TMX’in tam kapasiteyle çalışmayabileceğini belirtti.

TMX’in sağlayabileceği ilk faydalara rağmen, düzenleyici, çevresel ve talep belirsizliği zorlukları nedeniyle Kanada’da inşa edilen son büyük ihracat boru hattı olması muhtemeldir. King’e göre yeni boru hatlarının inşa edilme ihtimali neredeyse yok denecek kadar az.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.