Tesla 2 milyon araçtaki Otopilot sorununu güncelleme ile çözecek

Tesla Inc. bugün Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından duyurulduğu üzere, Autopilot özelliği ile ilgili bir kontrol sorununu ele almak üzere yaklaşık 2.03 milyon araç için kablosuz bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. NHTSA, Tesla’nın araçlarının sürücü destek sistemini kullanırken sürücülerin dikkatli olmasını sağlayıp sağlamadığını belirlemek için CEO Elon Musk liderliğindeki elektrikli araç üreticisini iki yılı aşkın bir süredir araştırıyor.

Autopilot, Tesla araçlarının kendi şeritleri içinde direksiyon hakimiyetini, hızlanmayı ve frenlemeyi otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Autopilot’un geliştirilmiş bir versiyonu da otoyollarda şerit değiştirme konusunda yardım sağlıyor. Ancak NHTSA, sürücülerin devreye girmemeleri ya da gerektiğinde devreye girmemeleri, özellikle de sistemin iptal edildiğini ya da çalışmadığını fark etmemeleri halinde çarpışma risklerinin artabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Yazılım güncellemesi bu soruna bir çare olarak tasarlandı ve Model S, X, 3 ve Y dahil olmak üzere belirli modellere dağıtılacak. Dünyanın en değerli otomobil üreticisi olarak tanınan Tesla’nın hisseleri, duyurunun ardından piyasa öncesi işlemlerde %1 oranında düştü. Şirket, gelecek güncellemeyle ilgili yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Bir yazılım güncellemesi yayınlama hamlesi, Tesla’nın NHTSA tarafından dile getirilen güvenlik endişelerini ele alma konusundaki proaktif yaklaşımını yansıtıyor. Bu, modern araçlarda giderek yaygınlaşan gelişmiş sürücü destek sistemlerinin yoldaki sürücüler tarafından güvenli bir şekilde ve amaçlandığı gibi kullanılmasını sağlamak için otomobil üreticileri tarafından devam eden çabaların bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.