Teksas’ta enerji için fosil yakıtlara bağımlılık artıyor

Teksas enerji sektörü, temiz enerji kaynaklarından elde edilen üretimin azalması nedeniyle fosil yakıt kullanımında belirgin bir artışla bu yıl enerji karışımında önemli bir değişim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük enerji sistemlerinden birini işleten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT), eyaletin enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıt tüketimini artırmak zorunda kaldı.

LSEG tarafından derlenen veriler, ERCOT’un Nisan ayı ortasına kadar kömür yakıtlı elektrik üretimini 2023’ün aynı dönemine göre %5, doğal gaz üretimini ise %12 oranında artırdığını gösteriyor. Bu artış, fosil yakıtla çalışan üretimde bir önceki yıla kıyasla %10’luk bir genel artışla sonuçlandı.

Bunun tam aksine, rüzgar çiftlikleri, hidro barajlar ve nükleer reaktörler gibi kaynaklardan elde edilen temiz enerji üretimi, 2023’ün aynı dönemine göre 15 Nisan’a kadar yalnızca %3 oranında artmıştır. Bu yavaş büyüme hidroelektrik üretimindeki %23’lük düşüşe, rüzgar enerjisindeki %3’lük düşüşe ve nükleer üretimdeki %4’lük düşüşe bağlanmaktadır.

Güneş enerjisi, 2023’ün aynı dönemine kıyasla 15 Nisan’a kadar %60’lık önemli bir artış göstermiştir, ancak bu, diğer temiz enerji kaynaklarındaki azalmaları telafi etmek için yeterli olmamıştır.

Enerji üretimindeki dengesizlik, ERCOT’un üretim karışımında temiz enerjinin payını etkilemiştir. Temiz enerji kaynakları Nisan ortasına kadar toplam üretimin %49’unu oluştururken, 2023’te aynı zaman diliminde bu oran %51’e düşmüştür.

Bu değişim, fosil yakıtların bu yıl için Teksas’ta baskın elektrik kaynağı haline geldiğini ve temiz enerjinin çoğunluk payına sahip olduğu bir önceki yıldaki eğilimi tersine çevirdiğini göstermektedir.

Elektrik üretimi için fosil yakıt kullanımındaki artış emisyonlarda da artışa yol açmıştır. Ocak ayında Teksaslı elektrik üreticileri 18,4 milyon metrik ton karbondioksit salımı gerçekleştirerek Ocak 2023’te salınan 13,1 milyon tona kıyasla %40 artış göstermiştir. Eyaletin enerji sektörü emisyonları, temiz enerjinin sınırlı olması nedeniyle enerji firmalarının kömür ve gaza daha fazla güvenmesiyle arttı.

Yüksek sıcaklıklar nedeniyle artan klima talebi de elektrik kullanımının artmasına katkıda bulunmuştur. Sıcaklıkların artmaya devam etmesi beklendiğinden, klimalara olan bağımlılık artabilir ve potansiyel olarak elektrik üretimi için daha da fazla fosil yakıt tüketimine yol açabilir.

Talebin zirve yaptığı yaz aylarında güneş enerjisi üretiminin daha yüksek olması beklenirken, geceleri güneş enerjisi üretiminin olmaması nedeniyle enerji karışımına katkısının yaklaşık %8 ila %10 ile sınırlı kalacağı tahmin edilmektedir.

Ayrıca, rüzgar enerjisi üretimi düşük rüzgar hızları nedeniyle yaz aylarında azalma eğilimindedir, bu da toplam temiz enerji üretiminin tam da elektrik talebinin en yüksek olduğu dönemde yıllık en düşük seviyesine ulaşabileceğini göstermektedir.

Bu eğilim, uzun vadede enerji sistemlerini fosil yakıtlardan uzaklaştırmaya yönelik devam eden çabalara rağmen, Teksas enerji şirketlerinin yakın ve orta vadede elektrik üretimi için büyük ölçüde fosil yakıtlara bağlı kalmaya devam edeceğini göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.