Stoklardaki şok edici artış ve talep endişeleri üzerine petrolde kayıplar sürüyor

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde düştü. ABD stoklarında beklenenden çok daha büyük bir artışın, arz seviyesi iyi durumda olan bir piyasaya işaret etmesinin ardından fiyatlardaki kayıplar arttı. Japonya’dan gelen resesyon sinyalleri ise yavaşlayan talebe ilişkin endişeleri artırdı.

Ham petrol fiyatları dün, ABD petrol stoklarında 9 Şubat haftasında 12 milyon varillik şaşırtıcı bir artış yaşandığını ve bunun 3,3 milyon varillik bir artış beklentisinin çok üzerinde olduğunu gösteren verilerin ardından 1 dolardan fazla değer kaybetmişti.

Yaşanan artışta ABD’nin rekor seviyedeki üretimi etkili olurken bu durum, dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinin petrol arzının iyi durumda olduğunu gösterdi.

Benzin ve damıtılmış ürün stokları azalırken bu düşüş büyük ölçüde bakım faaliyetleri nedeniyle rafineri faaliyetlerindeki duraksamanın uzamasına bağlandı. ABD akaryakıt talebinin, son aylarda olumsuz hava koşulları ve yüksek enflasyon ve faiz oranlarının artan ekonomik baskısı nedeniyle zayıfladığı görüldü.

Nisan ayında vadesi dolan Brent petrol %0,4 düşüşle 81,26 dolara gerilerken WTI %0,4 düşüşle 76,03 dolara indi.

Zayıf ekonomik veriler talep endişelerini körüklüyor

Japonya’dan gelen Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verileri, özel tüketimdeki kalıcı zayıflık nedeniyle ülkenin dördüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde (teknik anlamda) resesyona girdiğini gösterdi.

Dün Euro Bölgesi’nden açıklanan dördüncü çeyrek GSYİH verisi ise üçüncü çeyrekte de resesyona giren blokta ekonomik aktivitenin çok az değiştiğini gösterdi.

Zayıf ekonomik veriler; ABD’de faiz oranlarının 2024’te daha uzun süre yüksek kalacağına dair son göstergelerle birleştiğinde, yavaşlayan ekonomik faaliyetin önümüzdeki aylarda petrol talebini bastıracağı endişelerine katkıda bulundu.

ABD’de enflasyonun Ocak ayında sabit kaldığını gösteren ve Fed’e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması için güç sağlayan verilerin ardından üç ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gören doların gücü de ham petrole baskı yaptı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, aylık raporunda küresel ham petrol talebi görünümünü değiştirmemişti. Bunun üzerine Uluslararası Enerji Ajansı da kendi aylık raporunu bugün paylaşacak.

Yine de petrol fiyatları, İsrail-Hamas ateşkesinin başarısızlığa uğramasının ardından Orta Doğu’daki arz kesintilerine ilişkin süregelen endişelerin de yardımıyla son iki haftadır kazanıyor.

Yakın tarihli bir Reuters raporu da Çin, ABD ve Euro Bölgesi’nin tükenen devlet rezervlerini yenileme hamlelerinin, önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarına bir miktar destek sağlayabileceğini gösterdi.

Mart ayında yapılması planlanan OPEC toplantısı, özellikle kartelin yakın vadede üretim kesintilerini sürdürüp sürdürmeyeceğini ölçmek için ilgi odağı haline geldi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.