Starbucks raporda sendika karşıtı uygulamalardan aklandı

Bugün yayınlanan bir rapora göre, yakın zamanda yapılan bir soruşturmada Starbucks Corp (NASDAQ:SBUX) sendika karşıtı faaliyetlerde bulunmaktan aklandı. Soruşturmada, kahve devinin ABD’deki mağazalarında sendika üyeleriyle sözleşme görüşmeleri sırasında çalışanların sendikalaşma haklarına müdahale ettiğine dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

Soruşturma, Starbucks’ın ücret, personel ve zamanlama konularında iyileştirme talep eden çalışanlara yönelik “sendika kırma” taktikleri uyguladığı iddialarının ardından başlatıldı. Bu iddialar ve endişeli hissedarların talebi üzerine Starbucks, Mart ayında çalışma ilişkileri uzmanı Thomas Mackall’ı çalışma uygulamalarını kapsamlı bir şekilde gözden geçirmesi için görevlendirdi.

Temmuz ayından Eylül ayına kadar süren inceleme sonucunda Starbucks’ın sendikalaşma çabalarına yönelik yaklaşımını geliştirmesi ve Küresel İnsan Hakları Beyanı’nda revizyonlar yapması önerildi. Bu iyileştirme tavsiyelerine rağmen rapor, Starbucks’ın örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı ilkelerine bağlılığını sürdürdüğü sonucuna vardı.

Starbucks’ın bağımsız başkanı Mellody Hobson bulguları kabul ederek şunları söyledi: “Değerlendirme, Starbucks’ın örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı ilkelerinden sapma niyeti olmadığını, ancak şirketin belirtilen taahhütlerini iyileştirmek için yapabileceği ve yapması gereken şeyler olduğunu doğrudan ve net bir şekilde ortaya koymuştur.”

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) ve sendika henüz raporun bulguları hakkında yorum yapmadı.

Starbucks, daha iyi çalışma ilişkilerine yönelik bir adım olarak geçen hafta sendika ile temasa geçti. Söz konusu sendika ABD’deki yaklaşık 360 mağazada 9,000’den fazla çalışanı temsil ediyor. Şirket, Ocak ayında bir dizi temsilci mağaza ile müzakerelere yeniden başlamayı teklif ederek, diyalog kurma ve sendikalı işgücünün endişelerini ele alma isteğinin sinyalini verdi.

Bu gelişme, Starbucks İşçi Sendikası ve diğer işçi örgütleri tarafından gerçekleştirilen kamuoyu gösterileri de dahil olmak üzere Starbucks’ın işgücü uygulamalarına yönelik dikkatlerin arttığı bir dönemin ardından geldi. Böyle bir olay 16 Kasım 2023’te şirketin New York’taki Kırmızı Kupa Günü etkinliği sırasında meydana gelmiş ve şirket ile bazı çalışanları arasındaki gerilimin altını çizmiştir.

Raporun bulguları, şirketin çalışma yasalarına ve işçi haklarına ilişkin değerlerine bağlılığını teyit ettiği için Starbucks ile sendikalı çalışanları arasındaki gergin ilişkilerin hafifletilmesine katkıda bulunabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.