Senato araç emisyon kuralına karşı oy kullandı

ABD Senatosu Çarşamba günü, eyaletlerin ulusal karayolu sistemindeki araçlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ölçmelerini ve azaltma hedefleri belirlemelerini zorunlu kılan Federal Karayolu İdaresi (FHWA) kuralını ortadan kaldırmak için harekete geçti. Söz konusu kuralın reddine ilişkin karar tasarısı, Demokrat Sherrod Brown, Jon Tester ve Joe Manchin’in Cumhuriyetçilerin yanında yer aldığı 53-47 oyla kabul edildi.

Geçtiğimiz ay ABD Bölge Yargıcı James Wesley Hendrix tarafından hukuka aykırı bulunan FHWA kuralı, temyizin kararı bozması halinde yine de değişikliğe uğrayabilir. Kural, Başkan Joe Biden’ın yönetiminin iklim değişikliğinin etkisini azaltmak için belirlediği 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma hedefini desteklemeyi amaçlıyordu.

Senato’nun kararına rağmen Beyaz Saray, ulaştırma sektörünün ABD’nin sera gazı emisyonlarına önemli katkısına dikkat çekerek kuralı sürdürme niyetini ifade etti. Beyaz Saray’ın açıklamasında kuralın ulaşımdan kaynaklanan emisyonların yönetilmesinde şeffaf ve mantıklı bir yaklaşım olduğu vurgulandı. Başkan Biden, masasına ulaşması halinde tedbiri veto edeceği konusunda netti ve Cumhuriyetçilerin böyle bir vetoyu geçersiz kılmak için gerekli oylara sahip olması pek olası değil.

Cumhuriyetçi Senatör Shelley Moore Capito, yönetimin kuralı uygularken yetkisini aştığını savundu ve Senato’nun oylamasını yürütmenin yetki aşımına karşı bir mesaj olarak değerlendirdi. FHWA daha önce, kuralın zaman içinde emisyonları azaltmayı hedeflerken, belirli hedefleri zorlamadığını veya eyaletleri hedeflerine ulaşmadıkları için cezalandırmadığını ve eyalet ulaşım departmanlarına esneklik sağladığını belirtmişti.

Temsilciler Meclisi henüz tasarı üzerinde oy kullanmadı. Bu yasama sürecinin sonucu, Biden yönetiminin daha geniş çevre politikası çerçevesinin bir parçası olarak ve eyaletlerin karayollarındaki araç sera gazı emisyonlarını takip etmelerini gerektiren Obama dönemine ait bir kuralın Trump yönetimi tarafından 2018’de yürürlükten kaldırılmasının aksine getirilen FHWA kuralının gelecekteki uygulamasını belirleyecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.