Rusya ve Çin bakır ticareti taktiği ile yaptırımları baypas ediyor

Rus Bakır Şirketi (RCC) ve birkaç Çinli firmanın vergiden kaçınmak ve Batı yaptırımlarını delmek için hurda kılığında yeni bakır filmaşin ticareti yaptığı bildirildi. Üç kaynağa göre, bakır filmaşin uzak bir bölge olan Sincan Uygur’da parçalanıyor ve bu da gerçek hurdadan ayırt edilmesini zorlaştırıyor.

Bu da her iki tarafın da hurda ile yeni metal arasındaki tarife farkından faydalanmasını sağlıyor. Rusya’nın bakır çubuk üzerindeki ihracat vergisi Aralık ayında %7 iken, hurda üzerindeki %10’luk vergi daha yüksekti. Çin’de bakır çubuk ithalatına %4 vergi uygulanırken, Rusya’nın hurda ithalatına vergi uygulanmıyor.

Aralık ayında başlayan işlemler, Çin ve Rusya ticaret verileri arasında tutarsızlıklara yol açtı. Çin gümrük kayıtları Aralık ayından bu yana Rusya’dan bakır hurda ithalatında belirgin bir artış olduğunu gösterirken, ticari bir sağlayıcıdan alınan veriler Rusya’nın Çin’e hurda ihracatının asgari düzeyde olduğunu gösteriyor.

Veri tutarsızlığına ilişkin bir soruya cevaben Rus gümrükleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Nisan 2022’den bu yana dış ticaret verilerini sağlamayı durdurduklarını belirtti.

Batı’nın yaptırımlarıyla karşı karşıya olan RCC, sadece Rus kuruluşlarına ürün tedarik ettiğini ileri sürdü ve daha fazla yorum yapmadı. Çin’in Sincan’daki gümrüğüne yorum için ulaşma girişimleri başarısız oldu. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerini destekledikleri gerekçesiyle Çinli şirketlere yaptırım uyguluyor.

Uluslararası eleştiriler nedeniyle Sincan’a erişimin kısıtlı olması nedeniyle fark edilmeyen parçalama işlemi, metalin tespit edilmesini zorlaştırıyor ve Çinli üreticilere satılmasını kolaylaştırıyor.

Çin’in yaptırım uygulanan Rus firmalarından metal almasının önünde yasal bir engel olmamasına rağmen, üreticiler ihracat işlerini kaybetmemek ya da ödeme ve borçlanma zorluklarıyla karşılaşmamak için bundan kaçınabilir. Bazı Çinli şirketlerin Rusya ile ilgili işlemleri yönetmek için yeni ekipler kurduğu bildiriliyor.

Aralık ayında Çinli firmalar, BAE merkezli bir kuruluş olan Modern Commodity Trading DMCC aracılığıyla RCC’nin Urals tesisinden “bakır çubuk” olarak etiketlenen beş alım yaparak yaklaşık 65 milyon dolar elde etti. BAE’li firmaya bir açıklama için ulaşılamadı.

Veriler, Aralık ayında Rusya’dan Çin’e Sincan’ın Alashankou sınırı üzerinden yapılan bakır hurda ithalatında önemli bir artış olduğunu gösterirken, Rus rakamları bu miktarın sadece bir kısmını gösteriyor. Rusya’dan Çin’e yapılan aylık ortalama ithalat 2021’de 95,3 ton, 2022’de 125 ton olurken, Şubat 2024’te 11.599 tona yükseldi.

Çin imalat sektöründen adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Rusya’dan gelen bu hurda fiilen bakır çubuktur, ancak çubuk olarak beyan edilmemiştir” dedi.

Söz konusu malzemenin Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerindeki bakır imalatçıları tarafından doğrudan kullanıldığı iddia ediliyor.

Rusya’nın hurda ihracat verileri düşük kalırken, Aralık ayında filmaşin ihracatında bir artış kaydedildi. RCC tarafından işletilen Kyshtym Copper Electrolyte Plant JSC, bir önceki ay 1.618 ton olan bakır filmaşini Alashankou üzerinden Çin’e 8.041 ton sevk etti. Kyshtym fabrikası, sorulara cevaben, sadece yerli şirketlere satış yaptığını ve ürünlerin sonraki dağıtımını izlemediğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.