Rus petrol tankerleri Liberya ve Marshall Adaları bayraklarını terk etti

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları sıkılaştırmasına karşılık olarak, önemli sayıda Rus petrol tankeri Liberya ve Marshall Adaları bayraklarını kullanmayı bıraktı. Bu değişiklikler, nakliye verileri ile sektör ve hükümet temsilcilerinin açıklamalarının da ortaya koyduğu gibi, son haftalarda meydana gelmiştir.

Bu iki bayrağın kullanımından vazgeçilmesinde Liberya ve Marshall Adaları bayrak idaresi şirketlerinin Washington D.C.’ye yakınlığı ve ABD yaptırımlarının uygulama yetkisi içinde yer almaları etkili olmuştur. Şirketlerin merkezi Virginia’da, ABD başkentine kısa bir mesafede bulunuyor.

Rus petrol filosu için potansiyel bir kırılganlık, daha önce bu bayraklara olan yoğun bağımlılık nedeniyle vurgulanmıştır. Enerji ve yaptırım uzmanları, tankerlerin ABD düzenlemelerinin erişiminin ötesindeki ülkelere yeniden bayraklandırılmasından sonra bile yaptırım ihlalleriyle karşılaşabileceğine dikkat çekti.

Ticari gemilerin uluslararası güvenlik ve çevre standartlarına uymaları için bir ülkenin bayrağına kayıtlı olmaları gerekmektedir. ABD’nin Rusya’nın petrol filosunu hedef alan son yaptırımları, bayrak sicillerinin bu süreçteki rolüne dikkat çekmiştir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından G7, Avrupa Birliği ve Avustralya, Aralık 2022’de Rus petrol ihracatına varil başına 60 dolarlık bir fiyat sınırı getirdi. Üst sınır, küresel enerji arzını kesintiye uğratmadan Moskova’nın gelirini azaltmayı amaçlayan daha geniş ekonomik yaptırımların bir parçasıdır. Yaptırımlar, tavan fiyat ya da üzerinde Rus petrolü taşıyan tankerlerin Batılı denizcilik hizmetlerini kullanmasını yasaklıyor.

Ekim ayından bu yana ABD Hazine Bakanlığı, daha önce 24’ü Liberya bayrağı altında ve biri Marshall Adaları bayrağı altında seyreden 41 petrol tankerine fiyat sınırını ihlal ettikleri için yaptırım uyguladı. Hazine Bakanlığı’nın 23 Şubat’ta yaptırım uyguladığı 12 tanker de dahil olmak üzere diğer tankerlerin çoğu Gabon’a kayıtlıydı. Bunlardan en az üçü yakın zamanda Liberya bayrağı çekmişti.

Rusya’nın en büyük denizcilik şirketi Sovcomflot (SCF) filosunun önemli bir bölümünün Liberya ve Panama’dan Gabon bayrağına geçtiğini gördü. Şubat ayı başı itibariyle SCF’nin 147 tankerinden 42’si bu değişikliği yapmıştı. SCF konuyla ilgili yorum yapmadı ve Rusya Ulaştırma Bakanlığı da yorum talebine yanıt vermedi.

Liberya bayrak sicili, yaptırım uygulanan kendi bayrakları altındaki gemilerin kayıtlarının silinme sürecinde olduğunu belirtti. Bir sicil temsilcisi mevcut küresel duruma uyum sağlanması gerektiğini ifade etti.

ABD, Liberya ile yaptırımlar konusunda aktif bir ilişki içinde olduğunu teyit etmiş ve yaptırım uygulanan gemilere bayrak değiştirmeleri için üç aylık bir süre tanımıştır. Marshall Adaları sicil yetkilileri de bu konuda ABD kurumları ile iletişim halindedir.

Gabon Ulaştırma Bakanı Loic Moudouma, yakın zamanda birçok tankerin Liberya sicilinden Gabon siciline geçtiğini doğruladı. Bakan, Gabon’un yasadışı faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen tüm gemileri listeden çıkaracağını vurguladı.

Son yaptırımlar Rus ticaretiyle uğraşan sektör üzerinde caydırıcı bir etki yarattı. Liberya bandıralı bazı gemiler şu anda Karadeniz de dâhil olmak üzere dünyanın çeşitli limanlarında atıl durumda bekliyor. Bu hareketsizlik, gemi sahipleri ve yüklerde mali çıkarı olanlar için mali bir yük teşkil etmektedir.

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırımları, dolar cinsinden petrol ticareti anlaşmalarının içerdiği riskler nedeniyle piyasa katılımcılarını yaptırım uygulanan tankerlerle çalışmaktan caydırabilir.

Ayrıca, Gabon bayrağına geçen Rus petrolü taşıyan tankerler, özellikle eski gemilerin güvenliği konusunda liman yetkililerinin artan incelemeleriyle karşılaşabilir. Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık Liberya, Marshall Adaları ve Panama’yı, kendi bayraklı gemilerinin tavan fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünü taşımasını önlemek için gözetimi arttırmaya çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri ve tavan fiyat mekanizmasına dâhil olan diğer ülkelerin yetkilileri, Rusya’nın “gölge filosunu” kullanmasını engellemek için çalışıyor ve daha fazla petrol ticaretini G7 filosundaki uyumlu hizmet sağlayıcılara yönlendirmeyi amaçlıyor.

ABD’li yetkililer, Rus petrolünün tavan fiyatın üzerinde ihraç edilmesiyle ilgili nakliye uygulamalarına odaklanmaya devam edeceklerini belirterek, yaptırımların devam edeceği sinyalini verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.