Powell’ın faiz indirimi sinyalleriyle altın rekor kırdı

Altın fiyatları bugün daha önce görülmemiş bir zirveye yükselerek art arda yedinci gününü de kazançla tamamladı. Bu ivme, zayıf ABD ekonomik verileri ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonun düşmesi halinde faiz indirimlerinin ufukta olabileceğine dair verdiği sinyallerle desteklendi.

Spot altın %0,3 artışla 0723 GMT itibariyle ons başına 2.155,42$’a yükselirken, ABD vadeli altın kontratları %0,2 artışla 2.163,10$’a ulaştı. Seansın başlarında altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.161,09$’a ulaşarak en az Kasım 2021’den bu yana en uzun gün içi kazanç serisini yakaladı.

Altının cazibesi, Powell’ın yorumları ve işgücü piyasası koşullarında zayıflamaya işaret eden verilerin birleşimiyle daha da desteklendi ve bu da ABD Hazine getirilerinde ve dolarda düşüşe yol açarak altını daha cazip hale getirdi.

Altının aksine, spot gümüş %0,4 düşüşle 24,08$’a gerilerken, platin %0,3 düşüşle ons başına 904,83$’a geriledi. Paladyum da bir önceki seansta %12’nin üzerinde bir yükselişin ardından %1,5 düşüşle 1.026,80 dolara geriledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.