Powell faiz indirimi beklentilerini desteklerken altın rekor seviyeye ulaştı

Investing.com – Altın fiyatları, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell‘ın Merkez Bankasının 2024 yılında faizleri düşüreceği yönündeki yorumlarıyla desteklenerek rekor seviyeye yükseldi.

Sarı metal, ABD’de faiz indirimlerine ilişkin artan iyimserlikle birlikte geçen haftaki güçlü yükselişini sürdürdü ve yatırımcılar, büyük ölçüde Merkez Bankasının, faiz indirim döngüsüne Haziran ayında başlayacağı yönündeki beklentilerini korudu.

Nisan vadeli altın 2.168,10 dolar ile zirveye ulaşırken spot altın %0,4’ten fazla artış göstererek 2.161,19 dolar oldu.

ANZ analistleri yayımladıkları bir notta, “Son ralli, jeopolitik risklerin arttığı ve ekonomik zeminin belirsizleştiği bir ortamda düşük faiz hayaletine güçlü bir güvenli liman alımının da katılmasıyla, yatırımcı talebindeki güçlü artışla desteklendi.” dedi.

Powell faiz indirimi beklentilerini desteklerken Kashkari daha temkinli bir görünüm sunuyor

Powell, dün yaptığı sunumda Fed’in 2024 yılında faizleri düşürme niyetinde olduğunu söyledi ki bu senaryo, altın gibi getirisi olmayan varlıklar için iyiye işaret.

Ancak Powell yine de planlanan indirimlerin zamanlaması ve ölçeği konusunda yetersiz bilgi vererek herhangi bir parasal genişleme hamlesini, ABD ekonomisinin ve enflasyonun izleyeceği yolun belirleyeceğini belirtti.

Fed Başkanı ayrıca Merkez Bankasının, enflasyonun yıllık %2 hedefine yaklaştığı konusunda daha fazla ikna edilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu görüş daha sonra, bu yıl bir veya iki faiz indiriminden fazlasını beklemediğini söyleyen Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari tarafından yapılan yorumlarla daha da ileri götürüldü.

Kashkari, geçtiğimiz iki hafta boyunca diğer birçok Fed yetkilisi tarafından da dile getirilen yapışkan enflasyona ilişkin endişelere atıfta bulundu.

Dolar gecelik ticarette keskin bir düşüş yaşarken özellikle Kashkari’nin yorumlarının ardından Asya seansında hafif toparlandı.

Altın fiyatları da gün içi en yüksek seviyelerinin altında işlem görüyordu. Daha uzun süre yüksek faiz beklentisi, altının geçtiğimiz yıl boyunca rekor seviyelere ulaşmasının önünde engel oldu.

Diğer değerli metaller Asya işlem seansında çok daha zayıftı. Platin 913,80 dolar civarında sabitlenirken gümüş hafif bir düşüşle 24,477 dolara geriledi.

Fed’in, faiz oranlarını ayarlarken göz önünde bulunduracağı iş gücü piyasasının durumuna ilişkin ipuçları için gözler şimdi yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine çevrilmiş durumda.

Bakır, Çin’in olumlu verileriyle yükseldi

Endüstriyel metaller arasında bakır, özellikle Çin’den, beklenenden daha güçlü gelen ticaret verilerinden destek alarak %0,3 artışla 3,8817 dolara yükseldi.

2024’ün ilk iki ayında ülkenin ticaret fazlası beklenenden daha güçlü bir artış kaydetti ve ihracatta aşırı bir artış oldu.

Ancak bakır için önemli bir destek noktası, ithalatın beklenenden daha büyük bir artış yaşaması oldu. Özellikle Çin’in kırmızı metal ithalatı, Ocak-Şubat döneminde yıllık bazda %2,6 artarak oldukça durgun seyreden ticari faaliyetlere rağmen talebin devam ettiğine işaret etti.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.