Powell, ABD enflasyonu ve ekonomisine ilişkin görüşlerini güncelleyecek

Fed Başkanı Powell, bugün yapacağı konuşmada ABD enflasyonu ve ekonomisine ilişkin görüşlerini güncelleyecek.

Bugün açıklanan veriler, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin (PCE) bir önceki ay %2,4 iken Şubat ayında yıllık %2,5 oranında arttığını gösterdi. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu rakamın aylık bazda %0,3 artması dikkat çekerken, Powell’ın geçen hafta bu rakamın %0,3’ün “oldukça altında” olacağı ve Fed’in, enflasyonun %2’lik hedefe doğru yavaşlamaya devam edeceği yönündeki beklentisiyle uyumlu kalacağı belirtildi.

Powell’ın bugün düzenlenecek bir toplantıda soruları yanıtlaması planlanıyor.

Powell, son haftalarda Fed’in bu yıl faiz indirimlerine başlayacağı yönünde oluşan beklentileri, enflasyon rakamlarındaki iyileşmenin yavaşladığını ya da durduğunu gösteren verilerle uzlaştırmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz üç hafta içinde Powell, Merkez Bankasının faiz oranlarını rahatça indirebileceği noktadan “uzak olmadığını” söyledi, ardından fırsat verildiğinde bu düşünceyi tekrarlamayı reddetti. Son dönemdeki yüksek enflasyonun fiyat baskılarının hafiflediğine dair genel “hikayeyi” değiştirmediğini ancak son verilerin yavaşlayan bir ilerleme sinyali olarak tamamen göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.