Piyasa TCMB’nin faiz kararına odaklandı: Beklentiler neler?

Investing.com – Bugün yurt içinde gözler TCMB’nin faiz toplantısı sonrası açıklanacak kararda olacak. Merkez Bankası, bugün saat 14.00’te Nisan ayı faiz kararını açıklayacak.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

TCMB, geçen ay piyasa tarafından sürpriz olarak yorumlanan bir karar alarak faizi 500 baz puan artırdı ve %50 seviyesine yükseltti. Merkezin bu kararı, piyasa tarafından enflasyonun aylık bazda beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından sıkı politikanın devam edeceği mesajı şeklinde yorumlandı.

Bununla birlikte alt bant ve üst bant sınırı da %1,5’tan %3’e yükseltildi. Bu da dolaylı olarak %53’lere kadar çıkan bir politika faizi anlamına geldi. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın ise ABD’de yaptığı açıklamalarda faiz koridorunun efektif şekilde kullanılacağını söylemesi, piyasa tarafından faizin Nisan ayında değişmeyeceği beklentisini güçlendirdi.

Faiz kararıyla ilgili beklenti her ne kadar sabit bırakılacağı yönünde yoğunlaşsa da bazı yorumcular, bankanın 250 ya da 500 baz puanlık bir artış gelebileceği yönünde yeni bir sürpriz karara imza atabileceği görüşünü sunuyor. Ancak yurt dışı finans kuruluşları, çoğunlukla yılın ikinci yarısında TL’nin değer kazanabileceğini öne sürerek TCMB’nin Nisan ayında faizi sabit bırakacağı görüşüne sahip.

Enflasyon yakından takip ediliyor

Diğer yandan faiz kararını etkileyecek en büyük faktör olan enflasyonun Mayıs ayında zirveye ulaşılacağı düşünülürken Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonda baz etkisinden dolayı sert bir düşüş bekleniyor. Buna göre sıkı para politikasının devam edeceğine dair beklentiler geçerliliğini korurken TCMB’nin faiz politikasından ziyade farklı araçlarla da sıkı para politikasını desteklemesi bekleniyor. Bu bağlamda faiz kararıyla birlikte karar metni de yakından takip edilecek.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Gündeme yansıyan başka bir gelişme ise Fitch’in Türkiye Analisti Morales’in görüşleriydi. Morales, Fitch’in Türkiye konulu panelinde mali duruşun genişleyici olduğu yönünde bir eleştiri getirdi. Fitch’in Türkiye Analisti, sıkı para politikasının maliye politikası ayarlamalarıyla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.