Piyasa önemli ekonomik raporları izlerken Bitcoin ETF’lerine ilişkin SEC kararı kripto rallisini körükleyebilir

Kripto para piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot borsa yatırım fonları (ETF’ler) hakkında bir karar vermesi beklenen potansiyel olarak çok önemli bir haftaya hazırlanıyor. Onaylanması halinde, bu ETF’ler sektör genelinde önemli kazanımlar sağlayan son ralliyi daha da genişletebilir.

Yatırımcılar özellikle SEC’in, Franklin Templeton ve Hashdex’inkiler de dahil olmak üzere 12 Bitcoin spot ETF’sinin tamamının Cuma gününe kadar onaylanabileceği yaklaşan kararına odaklanmış durumda. Bu beklenti, geleneksel olarak kripto para birimleri için olumlu bir olay olan aynı gün ABD hükümetinin olası bir kapanmasına yönelik hazırlıkların ortasında geliyor. Durum, Moody’s’in kredi notunu düşürmesi ve yeni Bitcoin ETF başvuruları için kamuya açık yorum dönemi nedeniyle karmaşıklaşıyor. Yaklaşan kapanmaya yanıt olarak geçici önlemler öneriliyor ve devlet kurumları olası aksaklıklara karşı hazırlanıyor.

Salı günü açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunun yıllık bazda %3,3 ve aylık bazda %0,1’lik bir düşüşe işaret etmesi bekleniyor. Çekirdek enflasyon oranlarının %0,3 civarında istikrarlı seyretmesi, Federal Rezerv’in faiz artırımı konusundaki tutumunu etkileyebilir ki bu da kripto piyasası katılımcıları tarafından yakından takip edilen bir faktör. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu tür verilerin para politikasının belirlenmesinde çok önemli olacağını belirtti.

Makroekonomik göstergelere ek olarak, bireysel kripto para birimleri de kendi gelişmelerini yaşıyor. ApeCoin, yaklaşık %40’lık son kazanımlara rağmen düşüş eğilimi göstererek Perşembe günkü token kilidi açma etkinliği öncesinde olası bir düzeltmeye işaret etti. Bu arada Amber Group, Optimism token’larını önemli ölçüde artırarak geçtiğimiz ay %50’lik bir fiyat artışına yol açtı.

Yatırımcılar bu çeşitli faktörler arasında gezinirken, Çarşamba günü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporunun açıklanmasıyla daha fazla bilgi sunulacak ve muhtemelen yıldan yıla %2,2’den %2,3’e hafif bir artış gösterecek. Bu veriler, Bitcoin’in fiyatının 37.072$ civarında seyrettiği bir dönemde üretici düzeyindeki enflasyon eğilimleri hakkında daha fazla perspektif sağlayacaktır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.