Piyasa İran-İsrail anlaşmazlığını silkelerken petrol fiyatları düştü

İran’ın Cumartesi günü geç saatlerde İsrail’e yaptığı saldırının ardından yatırımcıların risk primini düşürmesiyle Pazartesi günü Asya’da petrol fiyatları geriledi. İsrail tarafından sınırlı hasara neden olduğu açıklanan olay, Haziran teslim Brent vadeli petrol fiyatlarının 24 sent düşerek varil başına 90,21 dolara, Mayıs teslim West Texas Intermediate (WTI) vadeli petrol fiyatlarının ise 38 sent düşerek 1256 GMT itibariyle varil başına 85,28 dolara gerilemesine neden oldu.

300’den fazla füze ve insansız hava aracının kullanıldığı saldırı, 30 yılı aşkın bir süredir İsrail’e karşı başka bir ülke tarafından gerçekleştirilen ilk saldırı oldu. Başlangıçta, bunun Orta Doğu’daki petrol akışını aksatabilecek daha geniş çaplı bir bölgesel çatışmaya yol açabileceğine dair endişeler vardı.

Ancak füzelerin birçoğunun İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından engellenmesiyle saldırıdan kaynaklanan hasar asgari düzeyde kaldı. İran saldırının Şam’daki konsolosluğuna düzenlenen hava saldırısına misilleme olarak yapıldığını açıkladı ancak İsrail konsolosluk saldırısının sorumluluğunu ne doğruladı ne de reddetti.

İsrail savaş kabinesinin karşılık verilmesinden yana olmasına rağmen, ABD İran’a karşı herhangi bir askeri harekata katılmayacağını belirtti. Küresel güçlerden, Arap ülkelerinden ve BM genel sekreterinden itidal çağrıları geldi.

IG piyasa analisti, İran’ın misilleme saldırısının boyutunun ölçülü bir yanıt gibi göründüğünü ve şu anda daha fazla tırmanmaya neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. İran’ın misilleme yapacağı beklentisiyle Cuma günü petrol fiyatları yükselmiş ve Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaşmıştı. Ancak hafta, Uluslararası Enerji Ajansı’nın yıl için petrol talebi büyüme tahminini aşağı yönlü revize etmesinin ardından petrol fiyatlarının yaklaşık %1 düşmesiyle sona erdi.

Analistler, Rystad Energy’nin istikrarsız bir bölgede “benzeri görülmemiş ve tehlikeli bir gelişme” olarak nitelendirdiği saldırı nedeniyle Pazartesi sabahı petrol fiyatlarında kısa süreli bir artış bekliyordu. Ancak analistler, petrol fiyatları üzerinde daha önemli ve kalıcı bir etkinin, İran yakınlarındaki Hürmüz Boğazı’ndan yapılan nakliyatı etkileyen sorunlar gibi arzda önemli bir kesinti gerektireceğini de belirtti.

İsrail ile Gazze’deki Hamas militanları arasında devam eden çatışmanın şu ana kadar petrol arzı üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Ayrıca Sycamore, ABD’de süregelen enflasyonun Federal Rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin belirsizlik yaratmasının da petrol fiyatları üzerindeki baskıya katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte, ham petrol için orta vadeli risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini ve Orta Doğu ve Avrupa’da devam eden jeopolitik istikrarsızlık nedeniyle 90 $ civarına ulaşma potansiyeli olduğunu öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.