Petrol fiyatları jeopolitik gerilimler ve faiz indirimi beklentileriyle yükseliyor

Jeopolitik gerilimler ve ABD’nin faiz indirimlerine yönelik beklentilerin değişmesinin ardından petrol fiyatları Çarşamba günü Asya’daki erken işlemlerde hafif bir artış yaşadı. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 12 sent artarak 82,46 dolara ulaşırken, ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı 9 sent artarak 77,13 dolara yükseldi.

Bu mütevazı yükseliş, Brent ve WTI kontratlarının Salı günü sırasıyla %1,5 ve %1,4 oranında düşmesinin ardından geldi. Petrol piyasası şu anda büyük üreticilerin potansiyel üretim kesintilerinin ve Kızıldeniz nakliye yollarındaki aksaklıkların etkisini, ABD Merkez Bankası’nın acil faiz indirimi olasılığının azalmasına karşı dengeliyor.

Salı günü ABD, İsrail ve Hamas arasında acil insani ateşkes çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karar taslağını veto etti. ABD, ateşkesi Hamas’ın İsrailli rehineleri serbest bırakmasına bağlayacak bir karar tasarısını savunuyor.

Yemen’de İran’a bağlı Husi isyancıların Filistinlileri desteklemek amacıyla başlattıkları saldırılar nedeniyle Kızıldeniz’deki güvenlik durumu gerginleşti. Cuma gününden bu yana Kızıldeniz’de ve Bab al-Mandab boğazında en az dört geminin insansız hava aracı ve füze saldırılarına hedef olması, bu hayati su yolundan geçen yük trafiğinin güvenliğine ilişkin endişeleri arttırdı.

Üretim cephesinde ise Rusya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleriyle (OPEC+) yaptığı anlaşma kapsamında günlük 500.000 varillik bir azaltım taahhüdünde bulundu. Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırılarından kaynaklanan zararlar nedeniyle petrol rafinasyonunda yaşanan düşüşe rağmen, Rusya Salı günü OPEC+ kotasını Şubat ayında karşılama niyetini teyit etti. Ülkenin enerji bakanı tarafından bildirildiği üzere, Rusya’daki rafineri üretimi yılın başından bu yana %7 oranında düştü.

Petrol talebine ilişkin görünüm, Federal Rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerden de etkilenmiştir. Son ABD enflasyon verilerinin ardından, ekonomistler tahminlerini değiştirerek faiz indiriminin daha erken değil Haziran ayında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan bir ankete göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta artması beklenirken, distile ürünler ve benzin stoklarının azalması bekleniyor. Analistler, 16 Şubat’ta sona eren hafta için ham petrol stoklarında ortalama 4,3 milyon varil artış tahmin ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.