Petrol fiyatları en büyük tüketicilerden gelen güçlü taleple yükseliyor

Petrol fiyatları, önde gelen küresel petrol tüketicileri olan ABD ve Çin’den gelen talep artışının etkisiyle bugün bir yükseliş yaşadı. Talepteki bu artış, ABD Merkez Bankası’ndan gelen ve potansiyel faiz indirimlerinin ufukta olabileceğine işaret eden sinyallerle aynı zamana denk geliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,45 ya da 37 cent artışla varil başına 83,32$’a yükseldi. Benzer şekilde, ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,61 ya da 48 sent artarak 79,44 dolara ulaştı.

Enerji Enformasyon İdaresi, geçen hafta 4,5 milyon varil azalan ABD benzin stoklarında önemli bir düşüş olduğunu gösteren verileri yayınladı. Distile ürün stokları da beklentileri aşarak ve güçlü talebi yansıtarak 4,1 milyon varil ile keskin bir düşüş gösterdi.

ANZ Research, ABD’nin sürüş sezonuna girmesiyle birlikte piyasa koşullarının daha da sıkılaşabileceğini ve bunun önümüzdeki haftalarda petrol talebini daha da artırabileceğini belirtti.

Çin’in ham petrol ithalatı 2024 yılının ilk iki ayında bir önceki yıla göre %5,1 oranında artış gösterdi. Üçüncü en büyük petrol ithalatçısı ve tüketicisi olan Hindistan, Şubat ayında canlı fabrika faaliyetlerinin etkisiyle yakıt tüketiminde yıllık %5,7’lik bir artış bildirdi.

Çin’in ham petrol ithalatı, Şubat ayındaki ek gün için yapılan ayarlamaların ardından yıllık bazda %3,3 oranında artmıştır. Capital Economics, bu büyümenin yıl boyunca artan talep beklentileriyle uyumlu olsa da, sıfır COVID kısıtlamalarının sona ermesinin ardından ulaşım ve seyahat sektörlerinde bir artış görülen 2023’teki zirvelere ulaşamayacağını öne sürdü.

Yukarı yönlü fiyat baskısına ek olarak, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Perşembe günü, merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair güvene sahip olmaya yakın olduğunu ve bunun da faiz oranlarında bir düşüşe yol açabileceğini belirtti.

Petrol fiyatlarını daha da destekleyen, Kanada petrolünün ABD’ye ulaşmasında kilit bir kanal olan TC Energy’nin Keystone petrol boru hattı, bir önceki seansta fiyatların desteklenmesine katkıda bulunan geçici bir kapanmanın ardından Perşembe günü yeniden hizmete girdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.