Petrol fiyatları Çin’in ekonomik endişeleri ve OPEC+ kesintileri nedeniyle düştü

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de talep artışına ilişkin endişeler nedeniyle petrol fiyatları Çarşamba günü hafif bir düşüş yaşadı. Bu endişeler, Çin’in Salı günü 2024 yılı için ekonomik büyüme hedefini %5 civarında belirlemesinin ardından, ülkenin bocalayan ekonomisini canlandırmak için önemli teşvik önlemleri almamasıyla ortaya çıktı. Bu gelişme, Çin’in petrol talebinin bu yıl beklendiği gibi artmayabileceği yönündeki korkuları körükledi.

Çin’in büyümesine ilişkin endişelerin yarattığı aşağı yönlü baskıya rağmen petrol fiyatları, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrolü daha ucuz hale getirdiği için genellikle talebe yardımcı olan zayıf ABD dolarından bir miktar destek buldu. Brent ham petrolü 13 sent düşerek varil başına 81,91 dolara gerilerken, ABD’nin West Texas Intermediate ham petrolü 11 sent azalarak varil başına 78,04 dolara indi.

Petrol piyasası, büyük üreticilerin üretim kesintileri nedeniyle arz sıkışıklığının etkilerini de hissediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) Pazar günü yaptıkları açıklamada günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintilerini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacaklarını duyurdu. Bu karar, özellikle Asya piyasalarında arz kısıtlamalarına katkıda bulunuyor ve Yemen’deki Husi milislerinin Kızıldeniz’e yönelik saldırılarının neden olduğu petrol tankeri hareketlerindeki aksamalar, varillerin geçişini geciktiriyor.

ANZ kıdemli emtia stratejisti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, piyasalardaki “riskten kaçış” tonuna rağmen, fiziki piyasada sıkışıklığın devam ettiğine dair işaretler olduğunu belirtti. Bu durumu OPEC+ kesintilerinin “piyasada yavaş yavaş etkisini göstermesine” bağladı.

En büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, en büyük pazarı olan Asya’ya Nisan ayı ham petrol satış fiyatlarını biraz daha yüksek açıkladı.

Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubuna göre, ABD ham petrol stokları 1 Mart’ta sona eren haftada 423.000 varillik mütevazı bir artış gösterdi ve bu, analistlerin Reuters anketinde öngördükleri 2,1 milyon varillik artıştan çok daha küçük bir artış oldu. Bu arada benzin stokları 2,8 milyon varil, distile yakıt stokları ise 1,8 milyon varil azaldı.

Piyasa şimdi Çarşamba günü TSİ 10:30’da açıklanacak olan ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin resmi verilerini bekliyor. EIA raporu ham petrol stoklarında bir artış olduğunu teyit ederse, bu ABD’de petrol stoklarının art arda altıncı hafta yükselişine işaret edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.