Petrol fiyatları, arz ve taleple ilgili endişelerden dolayı sınırlı hareket ediyor

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde çok az hareket etti. Piyasalar talep için zayıf bir görünümden endişe duymaya devam ederken Orta Doğu’da devam eden çatışmadan kaynaklanan arz kesintileri korkusu etkisini koruyor.

Dünyanın en büyük ekonomileri hakkında yeni sinyaller almak için ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’dan bu hafta içinde gelecek bir dizi ekonomik veriye odaklanıldı.

Nisan vadeli Brent petrolün varili %0,2 artışla 82,51 dolara yükselirken WTI %0,2 artışla 76,77 dolar oldu.

Taleple ilgili yeni ipuçları için PMI verileri ve Fed tutanakları bekleniyor

Fed’in Ocak sonundaki toplantısına ati tutanaklardan önce dolarda yaşanan geri çekilme, petrol fiyatlarını bir miktar rahatlattı.

Bugün açıklanacak tutanakların, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürme planları hakkında daha fazla bilgi vermesi bekleniyor.

Merkez Bankası, toplantı sırasında erken faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde geri çevirmişti. Faizlerin daha uzun süre yüksek kalması ihtimali, özellikle önümüzdeki aylarda ekonomik büyüme yavaşladıkça petrol talebi önünde bazı engeller oluşturuyor.

Talebin potansiyel gidişatı hakkında ipuçları için yarın bazı büyük ekonomilerden gelecek olan Şubat ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri bekleniyor.

Veriler, özellikle Uluslararası Enerji Ajansının (IEA), Şubat başlarında yıllık petrol talebi tahminini düşürmesinin ardından 2024 yılında petrol talebinin yavaşlayacağına dair endişelerin arttığı bir ortamda geldi.

PMI’lar dışında ABD stok verileri de bu hafta içinde açıklanacak.

Petrol geçtiğimiz iki hafta boyunca bazı kazanımlar elde etmiş olsa da ralli artık hız kesmiş gibi görünüyor.

Orta Doğu’da gerilim sürüyor, ABD Gazze ateşkesini yine geri çevirdi

Ancak petrol fiyatlarındaki büyük düşüşler, Orta Doğu’da devam eden ve petrol arzında kesintiye yol açtığı görülen çatışmalara ilişkin endişeler nedeniyle sınırlı kaldı.

ABD, Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulunan bir Birleşmiş Milletler kararını veto etti. Veto, Washington’un son aylarda bu yönde attığı üçüncü adım oldu.

Yemen’deki Husiler tarafından Kızıldeniz’deki gemilere düzenlenen bir dizi saldırı da bölgedeki nakliye faaliyetlerinde aksamaların devam ettiğine işaret etti. Bu aksamalar, Asya ve Avrupa’daki bazı petrol teslimatlarını geciktirme potansiyeli taşıyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.