Petrol fiyatları ABD tatili ve küresel piyasalardaki temkinli havanın etkisiyle düştü

Tüccarlar, ABD Merkez Bankası yetkililerinin potansiyel faiz indirimlerine daha temkinli yaklaştıklarını belirten açıklamalarını değerlendirirken petrol fiyatları Pazartesi günü hafif bir düşüş yaşadı. Erken işlem seansı, ABD’de Başkanlar Günü’nün kutlanması nedeniyle durgun geçti.

Brent tipi ham petrol 58 sent düşerek varil başına 82,89 dolara gerilerken, ABD’nin West Texas Intermediate tipi ham petrolü 35 sent düşerek 78,84 dolara geriledi. Piyasanın dikkati, talep eğilimlerine ilişkin daha fazla gösterge sağlayabilecek olan Çin’deki Yeni Ay Yılı tatilinin ardından faaliyetlerin yeniden başlamasına da odaklanmış durumda.

Geçen hafta ABD’de açıklanan ekonomik göstergelerin artan fiyatlar ile perakende satışlar ve fabrika üretimindeki düşüşü vurgulaması, Federal Rezerv politika yapıcılarını faiz oranlarının düşürülmesi konusunda ölçülü bir yaklaşım sergileyecekleri sinyalini vermeye sevk etti. Faiz oranları petrol satın alma maliyetini etkileyerek piyasa duyarlılığını etkiliyor.

Orta Doğu’da, İsrail’in Gazze Şeridi’nin sağlık altyapısını etkileyen askeri eylemleri ve Yemen’deki Husi savaşçılarının Hindistan’a giden bir petrol tankerine saldırdığını iddia etmesiyle hafta sonu boyunca gerginlikler devam etti.

Siyasi arenada ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Salı günü Cezayir’in İsrail ve Hamas arasında insani ateşkes sağlanmasına yönelik girişimini oylaması bekleniyor. Diplomatlar ABD’nin öneriyi veto edebileceğini belirtti.

Bu arada Avrupa’da Rusya, Ukrayna’nın Avdiivka kasabasının kontrolünü tamamen ele geçirdiğini açıklayarak Ukrayna’yı işgalinin ikinci yıldönümü öncesinde önemli bir ilerleme kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önde gelen eleştirmenlerinden Alexei Navalny’nin Cuma günü bir ceza kolonisinde hayatını kaybetmesi, önemli bir petrol ihracatçısı olan Rusya’ya karşı yeni yaptırımların uygulanma potansiyeline ilişkin soruları gündeme getirdi. Bu olayın petrol piyasaları üzerindeki etkisi henüz belli değil.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.