Petrol fiyatları ABD ekonomisine ilişkin endişeler ve Orta Doğu’daki gerilimler nedeniyle düştü

Piyasa, ABD ekonomisinde faiz indirimlerinin ertelenmesine yol açabilecek potansiyel bir yavaşlama korkusuyla boğuşurken petrol fiyatları Perşembe günü erken işlemlerde hafif bir düşüş yaşadı. Bu endişenin Orta Doğu’da devam eden gerilimin önüne geçtiği görüldü. Brent ham petrol vadeli işlemleri 9 sentlik mütevazı bir düşüşle varil başına 86,95 dolara gerilerken, ABD’nin West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri de 7 sentlik düşüşle varil başına 82,74 dolara geriledi. Düşüş, Çarşamba günü her iki gösterge için de %1’den daha az bir kaybın ardından geldi.

Analistler, gerilimin tam olarak azalmadığı Orta Doğu’daki durumu izliyor. Fujitomi Securities Co Ltd analistlerinden Toshitaka Tazawa, İran ve İsrail arasındaki gerilimin azalmasına rağmen, çatışmanın komşu ülkelere yayılma riskinin petrol fiyatlarını destekleyen bir endişe olmaya devam ettiğini belirtti. İsrail’in Gazze’deki askeri eylemleri yoğunlaştı, saldırılar Çarşamba gününe kadar devam etti ve Refah’a saldırı planları ilerliyor.

Ekonomi cephesinde, S&P Global’in imalat ve hizmet sektörü faaliyetlerini ölçen flaş Bileşik PMI Çıktı Endeksi’nin Mart ayındaki 52,1 seviyesinden Nisan ayında 50,9 ile dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini bildirmesiyle, ABD ticari faaliyetlerde soğuma işaretleri gösteriyor. Federal Rezerv, son dönemde beklenenden daha güçlü gelen ve enflasyonu merkez bankasının %2’lik hedef oranına indirme çabalarını zorlaştıran enflasyon ve istihdam rakamlarını yakından izliyor.

Yatırımcılar şimdi, ABD faiz oranlarının yönünü değerlendirmede kritik öneme sahip olacak olan ve bu hafta içinde açıklanacak olan ABD gayrisafi yurtiçi hasıla ve Mart ayı kişisel tüketim harcamaları verilerini bekliyor.

Konuyla ilgili bir gelişme olarak, Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ABD ham petrol stoklarının geçen hafta ihracatın artmasıyla beklenmedik bir şekilde azaldığını, benzin stoklarının ise beklenenden daha az azaldığını açıkladı. Ham petrol stokları 19 Nisan’da sona eren haftada 6,4 milyon varillik keskin bir düşüşle 453,6 milyon varile gerileyerek 825.000 varillik artış beklentilerini boşa çıkardı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Tazawa’ya göre, stok verileri başlangıçta petrol fiyatlarına kısa bir yükseliş sağlasa da, bu etki kısa sürdü ve daha geniş ekonomik endişelerin şu anda piyasa üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.