Petrol arzına dair karışık sinyaller üzerine petrol fiyatları düştü

Investing.com – Piyasaların, ABD ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünden (OPEC) gelen arz konusundaki farklı ipuçlarını sindirmesiyle petrol fiyatları Asya ticaretinde hafifçe düştü.

Ancak faiz oranlarının görünümünü büyük ölçüde etkilemesi beklenen önemli ABD enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların temkinli olması ile büyük hareketler sınırlı kaldı.

ABD Başkanı Joe Biden‘ın, Ramazan ateşkesinin önümüzdeki hafta ilan edilmesini beklediğini söylemesiyle, İsrail-Hamas ateşkesine ilişkin belirsizlik de piyasalara geri döndü. Ancak hem İsrailli hem de Filistinli liderler Biden’ın yorumlarına şüphe düşürdü.

Nisan vadeli Brent petrol %0,3 düşüşle 83,46 dolara gerilerken WTI %0,4 düşüşle 78,25 dolara indi.

Fed yetkilileri erken faiz indirimi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratırken gözler PCE verilerinde

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerine odaklanılması nedeniyle dolardaki esneklik bu hafta ham petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı.

Bugün açıklanacak olan verinin, ABD enflasyonunun Ocak ayında sabit kaldığını yinelemesi bekleniyor.

Bir dizi Fed yetkilisi bu hafta, enflasyonu merkez bankasının yıllık %2’lik hedefiyle uyumlu hale getirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu ve Fed’in faizleri yakın bir zamanda düşürmeye başlamak için acele etmediğini söyledi.

Ekonomik koşulların ve talebin, genellikle yüksek faiz ortamlarında kötüleştiği göz önüne alındığında, daha yüksek faiz korkuları petrol üzerinde önemli bir ağırlık oluşturuyor.

ABD stokları ve OPEC raporları arz konusunda karışık ipuçları veriyor

Petrol piyasaları da önümüzdeki aylarda arzın durumuna ilişkin karışık sinyalleri sindirmeye çalıştı.

ABD’nin resmi stok verileri, 23 Şubat’a kadar olan haftada stokların beklenenden daha fazla arttığını gösterirken ANZ analistleri, “piyasanın başlangıçta düşünüldüğü kadar sıkı olmayabileceğine” işaret ettiğini söyledi.

ABD üretimi de rekor seviyelerde seyretmeye devam etti. Piyasaların beklentisi, OPEC kesintileri ve Orta Doğu’daki aksaklıklardan kaynaklanan bazı arz boşluklarının kapatılmasına yardımcı olacağı yönünde.

Ancak bu hafta basında yer alan bazı haberlerin ardından OPEC kesintilerinin uzatılacağı beklentisi, analistlerin bu yıl daha sıkı piyasalar öngörmesiyle birlikte son seanslarda petrol fiyatlarına önemli bir destek oldu.

OPEC’in mevcut üretim kısıtlamalarını 2024 sonuna kadar sürdürmesi bekleniyor.

Ham petrol talebine ilişkin belirsizlik de sürüyor. Dün açıklanan GSYİH, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte dayanıklılığını koruduğunu göstererek dünyanın en büyük yakıt tüketicisinde sürdürülebilir bir güce işaret etti.

Öte yandan devlete ait büyük bir üretici, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de petrol talebinin bu yıl durgun kalmasının beklendiği uyarısında bulunduktan sonra ülkede talebin yavaşlayacağına dair korkular arttı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.